След успешното си кацане на Марс, модулът„ИнСайт” ще търси следи от земетресения и прилики между вътрешния строеж на Червената планета и Земята.

"ИнСайт" беше изстрелян на 5 май и след 205 дни пътуване в Космоса безпроблемно достигна своята дестинация. Снощи в 21:54 ч. българско време апаратът осъществи меко кацане в областта Елизиум. Тя се намира на марсианския екватор и беше избрана от учените заради равния си терен.

358-килограмовият уред ще остане на това място, за да изследва сеизмичната активност и вътрешния строеж на планетата. "ИнСайт" е разработен в сътрудничество между НАСА и специалисти от още 10 държави.

Най-критичният момент снощи беше навлизането в марсианската атмосфера. Корпусът се нагря до около 1500 градуса, после наземния контрол трябваше за 6 минути да намали скоростта на модула от 20 хиляди километра в час до нула, за да не се разбие на повърхността. Малко след това дойде и потвърждението за меко кацане.

Важна роля при кацането изиграха двата микроспътника Марко, които за първи път бяха използвани в орбита около друга планета.

„Беше изключително трудоемка задача, защото те буквално ретранслираха сигнала от кацащия апарат директно към Земята и това помогна да се установи самата успеваемост на мисията”, обясни д-р Светослав Александров.

В 22 ч. "ИнСайт" изпрати първата си снимка от Марс. Камерата е леко под ъгъл, затова се вижда повърхността и една от опорите на апарата. Той успя да разгърне слънчевите си панели и да заснеме нещо като селфи преди началото на научната си работа.

„Може би още през следващите няколко дни ще се задейства метеорологичната станция, която е построена от Испания”, допълни д-р Светослав Александров.

"ИнСайт" ще изучава вътрешната структура на Марс през следващите 26 месеца.

Продължава и българското участие в изследването на Червената планета. На 400 километра в орбита около нея уредът "Люлин" събира данни за опасната радиация и космическите лъчения. Това ще помогне за осигуряване на безопасността при първите пилотирани полети до Червената планета.

През 2020 г. "Люлин" ще кацне на Марс с помощта на платформа за експерименти.