„Вие не сте коне. Не сте крави. Сериозно, просто спрете“ – с този необичаен призив американската Администрация за храните и лекарствата призовава гражданите на Щатите да не пият ивермектин като превенция или самолечение на COVID-19.

В началото на пандемията ивермектинът беше сочен като едно от потенциалните съществуващи лекарства, които могат да възпрепятстват размножаването на коронавируса след заразяване. Тези предположения обаче постепенно бяха отхвърлени от множество проучвания и клинични изпитвания, които не откриха положителен ефект върху протичането на болестта.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

За какво се използва?

Ивермектинът е антипаразитен медикамент, който се продава за лечение на животни във ветеринарни аптеки.

Той се прилага на коне и крави.

В някои случаи може да се използва и при хората, но за тях има специална отделна формула на лекарството и точно определена схема, по която се приема.

При нас ивермектинът се изписва за лечение на някои паразитни заболявания под формата на таблетки или сироп. Продава се и като крем за някои кожни заболявания като розацеа, но отново се прилага под схема и под наблюдението на лекар.

Снимка: iStock

Фалшиви новини и социални мрежи

Ивермектинът се търси за превенция и лечение на COVID-19 главно заради подвеждащи материали в медиите или социалните мрежи. За Съединените щати търсенето е толкова голямо, че на някои места ветеринарните аптеки изпитват затруднения с доставките.

Желаещите експериментатори често пият от животинската формула на ивермектин, която е изключително опасна. Част от страничните ефекти са диария, световъртеж, затруднена чернодробна функция, хепатит, подуване на лицето и крайниците, припадъци, гърчове и в тежки случаи – ползването му може да доведе до смърт.

Според здравното бюро на щата Мисисипи най-малко 70% от обажданията, свързани с натравяния са именно от хора, самолекували се с животинската формула на ивермектин.

И американските, и европейските власти са категорични – няма доказателства, че ивермектинът действа благоприятно върху протичането на COVID-19.

„Установено е, че ивермектинът може да блокира репликацията на коронавируса, но това се случва при концентрации на медикамента, които са много по-високи спрямо тези, които се постигат при разрешените към момента дози“, посочват от ЕМА. Становището им за лекарството е публикувано на официалната страница на Изпълнителна агенция по лекарствата.

„Употребата на ивермектин за предпазване или лечение на COVID-19 не може да бъде препоръчана извън контролирани клинични изпитвания“, подчертават още от Европейската агенция по лекарствата.

Единствените две държави, които са разрешили временната употреба на ивермектин за употреба при COVID-19, са Чехия и Словакия.

Дори производителите на ивермектин – компанията „Мерск“ официално заяви, че лекарството не влияе по никакъв начин върху превенцията и лечението на COVID-19.

У нас ивермектинът е проучван като потенциал лек за COVID-19 в „Пирогов“. Доц. Петър Атанасов, който е началник на коронавирусно отделение в болницата посочва пред БТА, че проучването е спряно, защото е опасно.

„Проучвахме и ивермектин, макар че от самото начало бяхме несъгласни с протокола за провеждането на това проучване. Дори спряхме набирането на пациентите, защото в един от случаите пневмонията се разви много бързо. Спряхме проучването. Нещо повече – през декември при нас постъпиха 11 пациенти, самолекували се с ивермектин, с напреднали пневмонии. Единият пациент завърши летално, затова на нито един човек с пневмония не бих дал това лекарство за сметка на антибиотичното лечение, например. Самолекувалите се с ивермектин идват полуживи при нас“, казва Атанасов.

Единствените одобрени препарати, които доказано работят като превенция срещу коронавируса са одобрените в света ваксини, посочват официалните власти и в Европа, и в Щатите.

Има почитатели и у нас

Бърза проверка в социалните мрежи показва, че има поне две групи във „Фейсбук“, в които се обсъжда самолечение и превенция с ивермектин.

Публикациите в групите са разнообразни – от кой как си набавя ивермектин до схеми за пиене. Някои потребители дори стигат по-далеч и посочват, че пият лекарството от началото на пандемията като профилактика.

По-шокиращото обаче не е самолечението.

Снимка: iStock

От коментарите в групата става ясно, че известна столична болница използва ивермектин като лечение на COVID-19 и то в големи дози.

Настоящият медицински протокол за лечение на COVID-19, одобрен от Министерство на здравеопазването, не посочва медикамента като официално лечение на болестта. То може да бъде прилагано само като част от клинични изпитвания и под строг медицински контрол.