Китката е сложно устроена – в тази област на ръката има твърде много малки костици, които са подредени в две редици. Освен това тя се състои от две ставни повърхности, които функционират като едно цяло.
Не бива да се подценяват и сухожилията, които се възпаляват при системно натоварване на китката. Според специалистите това прави тази част от горния крайник обект на твърде много контузии.
Най-честите травматични увреждания на китката са навяхване, счупване или Синдром на карпалния канал.
Реално тази област от горния крайник може да пострада по различни причини. Най-честият случай е при падане напред, когато човек се опитва да се предпази с помощна на ръцете си.
Рязкото движение, надвишаващо възможността за движение на ставата, също причинява различни по вид увреждания. Такива могат да се получат и при директен удар върху китката.
В медицинската практика често се срещат и т.нар. хронични или често повтарящи се наранявания. Те не са достатъчно „силни“, за да предизвикат рязко увреждане, но при честото им повтаряне те причиняват възпаление и притискане на определени структури. А крайният резултат е възникване на болка и други характерни оплаквания.
Такива увреждания са възпаленията на сухожилията – като тендинит или Синдром на карпалния канал.
Основните мерки, които човек може да приложи в домашни условия, когато нарани китката си, зависят от травмата (счупвания на кости, разтежения на връзки или мускули).
Конкретно при травма може да се направи умерено стегната превръзка в наранената област. Въпреки това специалистите съветват хората да търсят помощ, ако изпитват силна болка в наранената китка и тя не отминава.
Подуването се появява за много кратко време в травмираната зона, но изисква рентгенова снимка и поставянето на шина.
До спешното отделение трябва да се отиде и ако човек забележи очевидна деформация (промяна във формата) на китката, ако не е способен да осъществи движения с нея или ако те са ограничени, както и ако усеща, че ръката му става студена.
Възможно е също така да бъдат забелязани нетипични движения в ставата или да има открита рана, в която може да се види част от костта.
В подобна ситуация спешният лекар разпитва подробно по какъв начин се е контузил пациентът – дали е паднал, или се е ударил с нещо, както и в каква последователност са се появили оплакванията, тяхната тежест и т.н.