Традиционният тайландски масаж да бъде признат от ЮНЕСКО за нематериално културно наследство. За това настоява правителството на азиатската държава. Тези масажи набират популярност и у нас. 

Тайландката Фанарай е изучавала тънкостите на традиционния масаж 20 години, преди да дойде в България. Древното изкуство е признато в родината й за медицинска практика. Процедурите се разделят на силни, средни и слаби, в зависимост от въздействието им върху тялото.

„По-силният масаж се извършва върху постелка на пода. Прилага се специфично разтягане, което е полезно за цялото тяло. Увеличава подвижността на ставите и се усеща прилив на енергия. Много бих се радвала, ако ЮНЕСКО го обяви за нематериално културно наследство. Това е лечебна практика вече 2500 години, съчетаваща практики от индийската аюрведа и традиционната китайска медицина”, споделя Фанарай Бонтам-Ной.

Все повече българи проявяват интерес към традиционния тайландски масаж. Но не се препоръчва, ако скоро сте били оперирани или имате сърдечни заболявания.

„В Тайланд масажът е култура, той не е просто едно преживяване, за което отиваш и оставяш пари. Има различни сфери на тялото, над които масажът влияе, и е разработен така, че да подобрява не само тялото, а и умът и духът”, разказва Илина Георгиева, собственик на студио за традиционен тайландски масаж.

ЮНЕСКО трябва да вземе решение за статута на тайландския масаж през ноември.