Слоновете използват жестове, за да изразят желанията си към хората – така, както го правим и ние. Това показва ново изследване, публикувано в Royal Society Open Science. Според него полусвободни африкански слонове използват изразителни движения, когато им се предлага тава с ябълки, поставена извън техния обсег, посочва Science.org.

Кейтлин О’Конъл-Родуел, биолог към Медицинския факултет на Харвард, казва, че резултатите потвърждават наблюдения върху диви популации и показват, че слоновете „много добре разбират какво правят“.

Водещият автор на проучването, Веста Елеутери от Университета във Виена, обяснява, че слоновете използват широк спектър от сложни сигнали – звуци, докосвания с хобота, химични съобщения, както и сейсмична комуникация.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Изследователите досега не бяха потвърдили дали слоновете използват жестове целенасочено – поведение, известно като „целенасочена интенционалност“, което до момента се смяташе за присъщо предимно на приматите.

За да бъде доказана такава интенционалност, дадено животно трябва да жестикулира само в присъствието на наблюдател, да настоява, когато желаното не е постигнато, и да сменя стратегията, когато първоначалната не работи.

За да установят дали слоновете отговарят на тези критерии, учените провеждат експерименти с група африкански саванни слонове в националния парк „Виктория Фолс“ в Зимбабве. На животните са показани две тави – една празна и една пълна с ябълки, като само човекът има достъп до тях. Установени са 38 различни типа жестове, използвани само когато експериментаторът е присъствал и е гледал към тях – включително сочене с хобота към пълната тава.

„Беше ясно, че искат ябълките“, казва Елеутери. „Изключително изразителни са.“ Когато получават само част от лакомствата, слоновете започват да жестикулират още по-активно. Един от тях дори вдига листо с хобота си и го издухва във въздуха, друг удря земята с пръчка, а трети хвърля пясък по човека.

Тези резултати не са изненадващи, отбелязва биологът Джойс Пул от ElephantVoices, тъй като в дивата природа слоновете също използват жестове и звуци. Малките, например, издават „молещо ръмжене“, когато искат да сучат, а ако не получат отговор – започват да реват, ръмжат или дори да хващат майките си за гениталиите с хобота.

Интересен детайл от експеримента е, че слоновете спират да жестикулират, когато пред тях бъде поставена празна тава – вероятно тълкувайки това като край на „сесията“. В бъдеще Елеутери планира да тества как биха реагирали на избор между различни храни.

Целта на учените е да проучат по-дълбоко комуникацията между слоновете в дивата природа. Какъв е пълният им „речник“ от жестове? Имат ли различни групи слонове различни стилове на жестикулиране?

О’Конъл-Родуел добавя, че наблюдението на жестовете в естествена среда може да разкрие и черти на характера – някои възрастни мъжки слонове се държат като ментори към по-младите, докато други реагират раздразнено, като разперват уши заплашително.

Въпреки че са далечни родственици на приматите, за слоновете е логично да развият сходна комуникационна система – те са интелигентни, социални и дълголетни животни. „В този контекст жестовете са изключително важно средство за поддържане на сплотеност в групата“, казва тя.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK