Строителната индустрия представлява близо 40% от всички свързани с енергията емисии в световен мащаб, така че търсенето на екологични изолационни материали е от решаващо значение, пише TechXplore.

Екип, ръководен от Технологичния университет Нанянг в Сингапур, е разработил специални „плочки от гъби“, които без да консумират енергия, биха могли да помогнат за понижаваме на температурите в сградите в горещите дни.

Тези фасадни плочки са направени от нов биоматериал, съчетаващ кореновата мрежа на гъбите – наречена мицел – и органични отпадъци. Предишно изследване е показало, че подобни композити са по-ефективни от конвенционалните изолационни материали.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Учените са работили с bioSEA, фирма за екология. Екипът е добавил неравна, набръчкана текстура към плочката, която имитира кожата на слоновете. Тези големи животни нямат потни жлези и разчитат на специфичната структура на кожата си, за да регулират телесната си топлина.

По време на лабораторни експерименти учените са установили, че скоростта на охлаждане на тяхната неравна мицелна плочка е с 25% по-добра от напълно плоска такава, а скоростта на нагряване е с 2% по-ниска. Те също така са установили, че охлаждащият ефект на вдъхновената от слонска кожа плочка се подобрява с още 70% при симулирани дъждовни условия, което я прави подходяща за тропически климат.

Проучването е публикувано в научното списание Energy & Building.

„Изолационните материали се интегрират все повече в стените на сградите, за да се подобри енергийната ефективност, но те са предимно синтетични и имат последици за околната среда, а нашият композит е биоразградим. Топлопроводимостта му е сравнима или дори по-добра от някои от синтетичните изолационни материали, използвани в сградите днес", каза доцентът Хортенс ле Феранд, който ръководи проучването.

"Слоновете са големи животни, които живеят в горещ и понякога влажен тропически климат. За да издържат на топлината, кожата на слоновете е еволюирала, така че да стане силно набръчкана, увеличавайки задържането на вода и същевременно охлаждайки животното чрез изпаряване", каза д-р Анудж Джейн, директор и основател на bioSEA

„Това проучване ни отвежда една стъпка по-близо до ефективни, устойчиви и по-евтини решения за пасивно охлаждане при горещи и влажни условия“, добавя Ле Феранд.

Следете всички най-важни теми като последвате btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK