Изследователи от държавния университет в Охайо са разработили нов материал, който, използвайки слънчева светлина, може да премахне опасните замърсители от водата.

Екипът е конструирал тънки влакнести ленти от титанов диоксид, съединение, често използвано в слънчеви клетки, газови сензори и различни самопочистващи се технологии. Чрез добавяне на мед към новите структури, наречени наномати, учените са успели да абсорбират достатъчно слънчева енергия, за да започне процес на разграждане на вредните замърсители във водата, пише Phys.org.

„До момента не е имало лесен начин за създаване на нещо като "одеяло", което да може да бъде поставено върху вода и от него да започне да се черпи енергия. Ние сме единствените, които са направили тези структури и единствените, които демонстрират, че те действително работят", каза Пелагия-Ирен Гума, водещ автор на изследването и професор към Държавния университет в Охайо.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Проучването е публикувано в научното списание Advanced Science.

Когато материалът абсорбира светлина, се образуват електрони, които атакуват замърсителите, като бавно ги унищожават, а когато се добави мед, този процес става още по-ефективен.

„Тези наномати могат да се използват за пречистване на вода, но също и като генератор на енергия", каза Гума.

Тези леки, лесни за премахване влакнести "одеяла" могат да плават и да работят върху всяко водно тяло и дори могат да се използват повторно. Тъй като наноматите са толкова ефективни, изследователите предвиждат, че могат да бъдат използвани за пречистване на водата от промишлени замърсители, превръщайки иначе замърсените реки и езера в източници на чиста питейна вода.

Тази технология е изключително екологична, защото не генерира никакви токсични продукти. В проучването учените предполагат, че този материал може да бъде обещаващ инструмент с много бъдещи приложения, включително за възстановяване на околната среда, както и за производство на водород, захранвано от слънчева енергия.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK