Учени анализираха ДНК, получена от останките на двама души, живели преди около 7000 години в днешна Либия, и откриха мистериозен род хора, изолирани от външния свят.

В периода от преди около 14 500 до 5000 години пустинята Сахара е била буйна зелена савана, богата на водни басейни и кипяща от живот, съобщи БТА.

Изследователите анализират първите геноми на хора, живели в така наречената „Зелена Сахара“.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Те са получили ДНК от костите на две жени, погребани в скален заслон, наречен Такаркори, в югозападна Либия. Били са естествено мумифицирани и представляват най-старите известни мумифицирани човешки останки.

Геномите разкриват, че индивидите от Такаркори са били част от отделна и неидентифицирана досега човешка линия, която е живяла отделно от субсахарските и евразийските популации в продължение на хиляди години.

Археологическите данни сочат, че тези хора са били скотовъдци. Артефактите, открити в обекта, включват инструменти, изработени от камък, дърво и животински кости, керамика, плетени кошници и издълбани фигурки.

Установено е, че предците на двамата индивиди от Такаркори произхождат от северноафриканска линия, която се е отделила от населението на юг от Сахара преди около 50 000 години.

Това приблизително съвпада с времето, когато други човешки линии се разпространяват извън континента и навлизат в Близкия изток, Европа и Азия, превръщайки се в прародители на всички хора извън Африка.

Според учените по неизвестни досега причини, линията на хората от Такаркори се е запазила в изолация много по-дълго от очакваното.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK