Поразителни кадри от пустинята Сахара показват големи езера, издълбани в подвижните пясъчни дюни, след като едно от най-сухите и безплодни места в света беше засегнато от първите наводнения от десетилетия насам, пише Си Ен Ен.
В Сахара има дъждове, но обикновено те са само няколко сантиметра годишно и рядко в края на лятото.
В продължение на два дни през септември обаче в някои части на пустинята в югоизточната част на Мароко валяха интензивни дъждове, след като система с ниско налягане премина през северозападната част на Сахара.
В Ерахидия, пустинен град в югоизточната част на Мароко, са отчетени повече от четири пъти повече от нормалните валежи за целия септември, а количеството се равнява на падналото за повече от половин година за този район.
„От 30 до 50 години не е имало толкова много дъжд за толкова кратък период от време“, каза миналата седмица пред АП Хусин Юабеб от мароканската метеорологична агенция.
The Sahara Desert is flooding in Morocco for the first time in nearly 50 years after heavy rain. pic.twitter.com/20NDCdxjbP
— Globe Eye News (@GlobeEyeNews) October 13, 2024
Някои от най-драматичните снимки са от пустинния град Мерзуга, където редкият дъжд издълба нови езера в пясъчните дюни. Отраженията на палмите в града сега се преливат в пространството на нова лагуна, обрамчена от стръмни пясъчни дюни.
Дъждът напълни и езера, които обикновено са сухи, като например едно от тях в националния парк Ирики, най-големия национален парк в Мароко.
Макар че голяма част от дъждовете паднаха в слабо населени отдалечени райони, някои от тях попаднаха в градовете и селата на Мароко, като предизвикаха смъртоносни наводнения миналия месец, при които загинаха повече от 20 души.
Сахара е най-голямата неполярна пустиня в света, простираща се на 3,6 милиона квадратни мили. Спътникови снимки от септември показват огромни площи от нея, покрити със зелен килим, тъй като бурите се придвижват по-на север от обичайното - явление, което някои изследвания свързват с предизвиканото от човека изменение на климата.
Според последните изследвания в бъдеще в Сахара могат да се очакват по-екстремни валежи, тъй като замърсяването с изкопаеми горива продължава да нагрява планетата и да нарушава водния цикъл.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK