Ново устройство пресъздава усещането при докосване

Според изследователите тяхното устройство може да подобри виртуалната реалност

Снимка: iStock

Петроний Евтов Петроний Евтов

Публикувано в  13:33 ч. 01.04.2025 г.

Човешката кожа има малки сензори, които отчитат натиск, вибрации, разтягане и други. Сега инженерите от Северозападния университет в Еванстън, Илинойс, са разработили нова технология, която чрез прецизни движения, може да пресъздаде сложни усещания върху кожата, пише TechXplore.

Проучването е публикувано в научното списание Science.

Компактното, леко, безжично устройство се поставя върху кожата, където прилага сила във всяка посока, за да генерира различни усещания, включително вибрации, разтягане, натиск, плъзгане и усукване. То може също да пресъздаде комбинация от усещания и да работи с различна скорост за да симулира по-реалистично усещане за нашата кожа.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Захранвано от малка акумулаторна батерия, устройството е ефективно и достатъчно малко, че да може да се постави навсякъде по тялото, да се комбинира с други задвижващи механизми или да се интегрира в текущата преносима електроника.

Според изследователите тяхното устройство може да подобри виртуалната реалност, да помогне на хора със зрителни увреждания, да възпроизведе усещането за различни текстури върху плоски екрани за онлайн пазаруване и дори да даде възможност на хората с увреден слух да „почувстват“ музика.

„Почти всички подобни механизми наистина просто удрят кожата. Но кожата е много по-възприемчива. За това създадохме малък задвижващ механизъм, който може да избутва кожата във всяка посока и във всяка комбинация от посоки. С него можем фино да контролираме сложното усещане за допир по напълно програмируем начин.“, каза Джон А. Роджърс от Северозападния университет, който ръководи дизайна на устройството.

Проучването се основава на предишна работа от лабораториите на Роджърс и Хуанг.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK