След стръмен многомесечен преход марсоходът Perseverance достигна върха на кратера Jezero на Марс. Регионът е различен от всичко, което Perseverance е срещал по време на своето тригодишно пътуване на Червената планета.
Сега роботизираният изследовател се готви да наблюдава някои от най-старите скали на Марс, които биха могли да разкрият мистериозната история на планетата и потенциално дали нейните древни среди са били способни да поддържат живот.
Роувърът се стреми да определи дали някога е съществувал живот на Марс, като събира проби, които биха могли да съдържат древни микрофосили.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
По време на изкачването си от три месеца и половина, Perseverance се изкачи на 500 метра, изминавайки сложни склонове под ъгъл от 20 градуса.
Изкачването се осъществи над някои от най-тежките терени, които марсоходът е срещал, откакто се приземи на дъното на кратера през февруари 2021 г.
Заради добрата работа на инженерите марсоходът остава невредим по време на пътуването.
„Те разработиха новаторски подходи за преодоляване на тези предизвикателства – дори се опитаха да карат назад, за да видят дали ще помогне. Марсоходът премина през всичко това като шампион“, каза Стивън Лий, заместник-мениджър на проекта за Perseverance в JPL.
Perseverance вече е провел четири обширни проучвания на дъното на кратера Jezero, както и на делтата на реката, която някога се е вливала в него, включително изследване, наблюдение и вземане на проби от скали и прах. Дъното на кратера някога е било мястото на древно езеро преди 3,7 милиарда години.
Сега, след като Пърси достигна върха на кратера, той ще започне своята кампания „Северен ръб“, като ще посети множество места през следващата година, за да вземе проби, докато изминава 6,4 километра.
Връщане назад във времето
Първата задача на Perseverance е да се насочи към хълма Witch Hazel, голям скален масив на около 457 метра надолу от другата страна на ръба. Марсоходът ще се движи нагоре и надолу по хълмове през следващите шест месеца в този регион, сподели екипът на мисията в четвъртък.
Всеки слой от хълма е като страница в книгата на марсианската история. Учените ще се връщат назад във времето, изследвайки древните среди на Марс, записани в ръба на кратера.
След това Perseverance ще предприеме обиколка от 1,6 километра обратно до ръба, за да проучи разкритие на големи блокове, които може да са древна счупена скала. Екипът подозира, че скалната основа е била разбита от удар, настъпил, когато небесно тяло се блъсна в Марс преди 3,9 милиарда години, създавайки басейн с ширина 1200 километра.
Марсиански забележителности
По време на изкачването си марсоходът засне изображения на интригуващи скали, които подсказват различни аспекти от историята на Червената планета. В един момент Perseverance се натъкна на скала със зеброви ивици, която кара учените да се чудят относно точния ѝ състав.
Скалата, наречена Freya Castle, вероятно се е търкулнала надолу, за да стигне до сегашния си дом, тъй като е различна от скалната основа, върху която се намира. През октомври марсоходът се натъкна на поле от блестящи бели скали с размер на пъпеш, които инструментите на превозното средство потвърдиха като чист кварц.
Perseverance никога не беше забелязвал нещо подобно на тези скали. Това е потенциално важно, защото кварцът се образува от циркулацията на гореща вода през скали в среда като горещ извор, обясняват учените.
Това е потенциално обитаема среда, която е напълно различна от обитаемата среда, която Perseverance изследва на дъното на кратера, допълват те.
Докато кварцовите скали са твърде малки, за да може Perseverance да пробие и да вземе проба, кварцовото поле остава интересно място, тъй като марсоходът проучва допълнително ръба на кратера, особено защото горещите извори са известни като обитаеми среди на Земята.
Сега Perseverance ще изучава скали, съществували преди удара, който е създал кратера Jezero, вероятно на повече от 4 милиарда години.
Възрастта на слънчевата система е около 4,5 милиарда години. За учените това е едно от най-вълнуващите неща, които тази мисия ще направи. Ще бъдат разгледани скали, които са се образували толкова рано в историята на Слънчевата система – почти в зората ѝ.
Ранните дни на Слънчевата система са слабо разбрани, тъй като Земята няма никакви скали от този период поради нейните вулканични и други процеси, причиняващи ерозия. Но Марс може да осигури „много добро място“, за да се опитат учените да разберат как са се образували скалисти планети в нашата слънчева система.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK