Ново проучване на изследователи показва, че в леда на повърхността на Марс може да бъде открит микробен извънземен живот, съобщава британското издание „Индипендънт“.
Почти сигурно е, че е невъзможно да се живее на повърхността на Марс, тъй като тя засегната от високи нива на ултравиолетова радиация, която би била вредна за всичко, което се опита да оцелее там.
Новото изследване обаче показва, че достатъчно дебел слой лед би могъл да предпази всичко живо в него от тази радиация.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Микробният извънземен живот би трябвало да се намира едновременно на достатъчно голяма дълбочина, за да бъде защитен от ултравиолетовата радиация, но и на достатъчно малка - за да може да получава видима светлина за фотосинтеза.
В новото си поручване учените моделират дали е възможно да съществува такава „сладка точка“, като се имат предвид прахът и видът на леда, открити на планетата Марс.
Те установяват, че ако ледът не съдържа твърде много прах - 0,01-0,1%, тогава може да има област, която да поддържа живот на дълбочина между 5 и 38 сантиметра.
Ако ледът е по-чист, тогава обитаемата зона би била по-голяма - на дълбочина между 2,15 и 3,10 метра.
Прахът също би разтопил леда от време на време, което означава, че би имало достатъчно течна вода, която да помогне за фотосинтезата, необходима за оцеляването на такъв живот.
Изследователите предупреждават, че новото проучване не означава, че в тези ледени области действително има живот.
Те обаче настояват, че въпросните области се превръщат в ключово място при търсенето на живот на Марс и че вероятно са най-достъпните места за намирането му.
Статията, описваща откритията, „Потенциал за фотосинтеза на Марс в снега и леда“, е публикувана в списание Nature Communications Earth & Environment.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK