Учени от австралийския университет „Къртин“ в Пърт и от университета в швейцарския град Лозана откриха най-старото доказателство за активност на гореща вода на Марс.
Откритието е направено по време на анализ на марсиански метеорит и е публикувано в списанието Science Advances.
Изследователите анализираха зърно от минерала циркон на 4,45 милиарда години, открито в метеорит NWA7034, известен като Черната красота.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Този циркон разкрива геохимични признаци, които предоставят доказателства за наличието на богати на вода течности, които са участвали във формирането на марсианската кора. За анализа е използвана наномащабна геохимия, която позволява да се открият следи от елементарни промени в циркона.
Използвайки тази техника, изследователите успяват да определят съдържанието на елементи като желязо, алуминий, итрий и натрий.
Тези химични елементи са добавени към циркона по време на неговото образуване в условията на магматична активност и показват излагане на богати на вода течности по време на образуването на минерала.
Учените предполагат, че хидротермалните системи, идентифицирани на Марс, са изиграли важна роля за потенциалната обитаемост на планетата, точно както е било на ранната Земя.
Техният анализ показва, че водата е присъствала на Марс от дълго време, въпреки ударите на метеорити, които са променили повърхността на планетата ранните ѝ дни.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK