Неслучайно определят латиноамериканската музика като тази, която може да ви направи най-щастливи. Когато слушаш на живо тези ритми, единственото, което тялото и ума ти искат да правят, е да танцуват. В България най-известната група, която прави такава музика е "Манго Дуенде".

Ще ги познаете по техните концерти на живо - всички хора са на дансинга.

Снимка: bTV Media Group


Вокалистът с перуански корени Алекс Линарес и перкусионистът Христо Ганев създават групата преди повече от 10 години. Днес броят на музикантите на сцената варира на почти всеки концерт и често канят гости от чужбина.

"Една част от мотивацията да започнем тази група с Христо е, че аз живях една значителна част в живота си в Перу, в Лима, който е един изключително музикален град, който събира много различни традиции. И когато започвах тук в България да се занимавам с музика, имах много контакти, които ми казваха: ако ще правиш нещо с музика, то трябва да е латино. Латиноамериканска музика. Това е нещо, което познавам и по-малко хора правят", разказва Алекс.

Снимка: bTV Media Group


"Когато събрахме бандата, той много ни говореше за Лима, как се събират всякакви култури - бразилци, пуерториканци, кубинци и правят различна музика, не се фокусират само върху едно дадено нещо... всеки допринася на тези концерти и така решихме нашите концерти да обединяват много стилове музика, да не е само една, да има салса, меренге, регетон, кумбиа и така решихме и нашата авторска музика да преплита тези неща." - обяснява Христо Ганев, другият основател на групата.

"Манго Дуенде" често посвещават концертите си на различни латиноамерикански групи и изпълнители като "Buena Vista Social Club", Хектор Лавое, Марк Антъни, както и програма, включваща едни от най-големите хитове в латиното. Вдъхновена от редица имена като Ибрахим Ферер, Омара Портуондо и Сезария Евора, бандата създава и свои авторски парчета. През 2018-та ги събират в първия си албум "Cada Noche" или "Всяка вечер".

Снимка: bTV Media Group



"Аз мисля, че голямото предизвикателство за авторската музика е да вземеш тези стилове музика, тези емоции, които се предават и да ги направиш разбираеми, смилаеми за хората от тук и да вземеш и нещо от техните преживявания. Да има почва у нас.Ние така или иначе сме спечелени за каузата и хората, които са около нас , вярваме в тази музика, живеем, дишаме тази музика, но голямата идея е повече хора да я чуят. Чрез Манго Дуенде да може да опознае този свят, за мен това би било голямо признание." - обяснява Алекс.

А името на групата "Манго Дуенде" е свободна комбинация от плода манго и "духът", за който Федерико Гарсия Лорка често говори в творчеството си.

"Ние сме свирили и с кубинци тук, тацьори идваха кубинци и не само. Всеки допринася със своя дух. В един момент стана голямо общество, събирахме се на партита, да танцуват много, на групите започна да им се дава по-голяма сцена. …така с години много труд…още повече хора се запалиха започнаха да идват на нашите концерти и да се забавляват и да се интересуват от тази култура.", казва Христо Ганев.

"Латино музиката е гореща музика, това е страст, това е начин на живот. Когато се докоснеш до това нещо, ти един път влюбиш ли се, не можеш просто така да спреш да го слушаш или да спреш да танцуваш. Преди малко попитахте как така хората стават и танцуват, това е една музика, която гориш с нея, не можеш просто да стоиш и да слушаш като на класически концерт. …кара те да танцуваш, да се забавляваш, да си усмихнат, и тия хора, ако не могат да свирят и пеят, трябва да изразят това нещо и танцът е най-естественото нещо. Музиката ги докосва и кара тялото им да се движи в ритъм. Това е една симбиоза, която се получава между музиката, музикантите на сцената и публиката.", казва Георги Стойков, тромпетист на групата.

На 10 ноември е следващият концерт на "Манго Дуенде", посветен на "Буена Виста сошъл клъб".