Факултетът по медицина към Националния университет в Сингапур публикува забавен комикс "Хрониките на COVID-19". Това е поредица от образователни илюстрации, свързани с разпространението на новия коронавирус. Първата илюстрация, качена на сайта на университета, е на 14 февруари. Оттогава до 8 март са публикувани 17. Те ще бъдат актуализирани и занапред, давайки полезна информация за коронавируса, поднесена по забавен начин.
1. Да носим ли предпазна маска, или не – това е въпросът?
На първата илюстрация лекар отговаря на един от най-често задаваните въпроси – трябва ли да носим постоянно предпазни маски, или не.
Лекарите отговарят: Когато човек е здрав, не е необходимо да си слага маска на лицето. Ако обаче има някакви симптоми на грип, непременно трябва да си сложи, за да предпази околните.
2. Предпазни облекла
Две медицински сестри изпадат в следната ситуация - когато отиват да обядват, облечени в работно облекло, всички наоколо побягват, защото си мислят, че ще се заразят с коронавирус.
Лекарите обясняват: Персоналът в болниците стриктно спазва изискванията и носи предпазни облекла, ръкавици и маски при контакт със заразен с коронавирус. След това те ги изхвърлят в контейнер за опасни отпадъци и измиват ръцете си. Не трябва да се страхуваме от тях, а да им бъдем признателни.
3. Къде отива вирусът?
Мъж е в дома си и има силна кашлица. Синът му го съветва да отиде на лекар, но той отказва, предпочитайки да си почива. След като прави някои изчисления обаче, преценява, че е по-добре да посети личния си лекар.
Лекарите съветват: Коронавирусът може би е най-заразен в ранен етап. Колкото по-рано отидем на лекар, толкова повече хора ще предпазим. И задължително трябва да носим предпазна маска в болницата, както и да спазваме добра лична хигиена.
4. Не използвайте повторно предпазната маска
Предпазната маска трябва да бъде сменена, когато стане мокра. Някои хора обаче смятат, че това не е необходимо и че ако ги почистят с дезинфектант, те ще могат да се носят отново.
Лекарите съветват: Използвайте маска, само ако не ви е добре и не забравяйте да я сменяте редовно. Не се опитвайте да я почиствате и използвате повторно, защото е предназначена за еднократна употреба.
5. Страхове във въздуха
Забавна ситуация в офис – колеги се опитват да се предпазят от коронавируса. Един е сложил на устата си обикновена предпазна маска, но други двама са „по-изобретателни“. Единият се появява с противогаз на главата, а другият – със скафандър.
Лекарите поясняват: COVID-19 почти винаги се разпространява по въздушно-капков път и при близък контакт. Не използвайте нестандартни предпазни средства, различни от общоприетите.
6. Не се презапасявайте с антибактериални гелове
Не се заблуждавайте - важно е да имате добра хигиена на ръцете и редовно да ги миете със сапун и вода.
7. Страхливец
Мъж изпада в ужас, след като половинката му гали котка на улицата. Едно от разпространените твърдения е, че бездомните животни могат да заразят човек с коронавирус.
Лекарите казват: Няма доказателства, че бездомните котки и кучета могат да разпространят вируса.
8. Вода за уста и други митове
В опита си да се защити от коронавируса мъж изяжда огромни количества чесън, след което използва доволно количество вода за уста и за разкош се маже със сусамовото олио на жена си.
СЗО: Няма доказателства, че яденето на чесън, използването на вода за уста и мазането със сусамово олио може да ви защити от COVID-19.
9. Пратка с вирус?
Жена отваря пратка, поръчана в интернет, облечена с предпазен костюм, ръкавици и очила, страхувайки се да не се зарази с COVID-19.
Лекарите обясняват: Коронавирусът може да „оцелее“ няколко дни. Онлайн пратките са безопасни за отваряне. Само не забравяйте да измиете ръцете си след това!
10. Не забравяйте да дезинфектирате
Заразяването с коронавирус може да стане и чрез замърсени повърхности.
Лекарите съветват: Не забравяйте да използвате антибактериални кърпички, мийте ръцете си често с вода и сапун и дезинфектирайте личните си вещи.
11. Лекарският дълг
Лекарите, които се грижат за пациенти с коронавирус, често нямат време за близките си. Понякога се налага да отменят дори личен ангажимент в изпълнение на професионалния си дълг. В много случаи саможертвата на медиците остават незабелязани.
Лекарите напомнят: Често пъти приоритет на лекарите е да се грижат за нашите близки, пренебрегвайки своите.
12. Второ семейство
Хората под карантина са далеч от своите близки. Затова, докато са в болницата, лекарите са единствените хора, с които общуват. След време те се превръщат във „второ семейство“ за пациентите.
Лекарите казват: Когато медицинските работници се държат с пациентите по-човешки и им оказват емоционална подкрепа, те се чувстват по-комфортно, макар и далеч от семействата си.
13. Алтернативи на ръкостискането
А ето и някои алтернативи на ръкостискането: Вдигнете ръка, поклонете се, поздравете се с лакът или… с крак.
Лекарите съветват: Ако ограничим ръкостискането, може да намалим риска от заразяване с коронавирус. Затова са и алтернативите.
14. Не ходете от кабинет в кабинет
Жена отива при личния си лекар заради кашлица, а той й предписва лекарства. Съветва я, ако не подействат, отново да се върне при него и ако се наложи, да я хоспитализират. Тя обаче решава да потърси мнението на друг лекар, който й казва същото. Накрая решава да не слуша никого и си остава вкъщи, продължавайки да кашля. Ако обаче бе послушала личния си лекар, сега можеше да е в болница и да се лекува.
Лекарите съветват: Не ходете при различни лекари, защото те не знаят каква е била първата диагноза и така рискуваме да заразим и други хора.
15. Посещавайте безопасни места
Мъж уведомява приятелката си, че има още един случай на коронавирус - този път в търговски център, където е любимият им ресторант. Двамата обаче решават да отидат там, защото молът е празен, а хигиената в ресторанта е на високо ниво. И двамата са щастливи, защото са помислили логично, а не се поддават на паниката.
Лекарите съветват: Избирайте места, където хигиената е на много високо ниво.
16. Не пипайте лицето си с ръце
Майка и син са в заведение за бързо хранене и детето казва, че го сърбят очите. Жената започва да му крещи да не пипа лицето си, защото ръцете му са пипали много неща и може да се зарази с коронавирус. Детето започва да плаче, но докато стигнат до мивка, очите вече не го сърбят.
Лекарите съветват: Преди да пипнете лицето си с ръце, измийте ги с вода и сапун или използвайте антибактериални кърпички.
17. Какво да сготвим
Жена се прибира от работа и е купила много продукти. Тя се чуди какво да сготви и дали ще има време за това. Мъжът й, който работи от вкъщи заради коронавируса, успява да я зарадва, казвайки й, че е приготвил вечеря, защото има нужда да си почине.
Илюстрацията е качена на 8 март, а лекарите честитят празника на дамите и припомнят, че трябва да сме им признателни за грижите, които полагат за семейството си ежедневно.