Опазването на разнообразието от животински видове не е лесно и днес се налага да се инвестират средства, за да може да се радваме на диви животни в природата.

Усилията за възстановяване на популацията на диви елени например датират от 2013 г. Днес в проект "По-дива Европа" са включени повече седем европейски държави.

У нас до момента в района на яз. "Студен кладенец" са пуснати 34 благородни елена. Разходите се покриват от частни швейцарски фондации и ЕС.

Ладислав Цветков се включи в транспортирането на няколко елена от Силистра към Източните Родопи.

Ето неговия разказ:

Сигурно се питате защо се изразходват средства, за да има определени животински видове в природата. Отговорът е много лесен: за да не ги виждаме само на снимка.

Да срещнеш в природата елен, вече е рядкост и за това има много причини.

Има някои екземпляри, които тук-там са привикнали с човешкото присъствие, но това е изключение. По правило елените спазват подобаваща дистанция от хората.

Снимка: Ладислав Цветков

Знам това и все пак се опитвам да доближа група благородни елени, които живеят в района на ловно стопанство "Студен кладенец". Опитите ми се превръщат в игра, която дори ме забавлява. Виждаме се, но се спазва едно и също разстояние. Човек ще си каже, че някой го мери с метър.

След няколко опита се отказвам. Все пак съм доволен и от това. Цяло стадо в природата. Всички те са на това място в Източни Родопи в резултат изкуственото им доставяне от други ловни стопанства.

Току-що четири елена попълниха групата от останалите 30. Това ни костваше 800 км пътуване и 18 часа треперене да не се случи нещо по време на тяхното транспортиране.

Снимка: Ладислав Цветков

Преди 18 часа за първи път видях как те се хващат. Гледката е поразителна, най-вече от възможността да наблюдавам как се чувства дивото животно, попаднало в капан. Чуваш учестеното дишане и усещаш неговия страх.

Все пак ние хората сме се научили да ги ловим, а и не само. Популацията им на места е изчезнала най-вече заради бракониерство.

В ловните стопанства е друго. Там грижите са факт и без ловно-стопанска дейност, те биха заличили съществуването си. За жалост на места дори това не стига. Размножаването на благородни елени в района на "Студен кладенец стартира" през 2013 г., а днес продължава с помощта на Фондация "По-диви Родопи”, която е нашата част от по-голям проект, който включва над седем европейски държави.

Източните Родопи от години са привлекли вниманието на холандци и швейцарци като място с отлични дадености за подобни начинания.

Снимка: Ладислав Цветков

За разлика от Европа, страната ни е сред малкото със запазени вековни гори. Затова се поставя искането за защита на 10% от тези гори, която да бъде гарантирана от закона.

Интересното в случая с усилията за възстановяване на популацията от елени е, че не струва на българския данъкоплатец нито лев. Средствата са частни и идват от Швейцария. Нещо повече. Елените се купуват от частни ловни стопанства, от което печелят наши български собственици.

Докато наблюдавам отварянето на клетките и скоростта, с която елените побягват към гората, си мисля за усилията и разходите за възстановяване на тяхната популация.

Мисля си за това, че всичко това се налага, защото ние не сме били добри стопани на това, което природата е създала някога...