Учените са установили, че последиците от употребата на алкохол, тютюнопушенето и недостатъчните физически упражнения се проявяват на 36-годишна възраст, съобщи БГНЕС, позовавайки се на Mirror. 

30-годишно проучване установи, че промяната на начина на живот в началото на зрелостта и в средата на живота може да предотврати последващи години на лошо здраве. Но изследователите настояват, че никога не е твърде късно да се променим и да видим ползите. Експертите са оценявали хората по отношение на трите навика на живот на 27, 36, 42, 50 и 61-годишна възраст. Изследването, публикувано в Annals of Medicine, заключава: „Кумулативната връзка с по-ранните рискови поведения съществува още на 36-годишна възраст, а не само в по-късните фази на средната възраст“ .

Тютюнопушенето причинява рак на белите дробове и проблеми със сърцето и дишането, докато липсата на физически упражнения и прекаляването с алкохол са свързани с проблеми като рак, инсулт, инфаркт и ранна смърт.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

В продължилото десетилетия изследване на финландските университети са проследени 326 души, а психичното им здраве е оценено чрез анкети за симптомите на депресия и психологическото благополучие. Физическото здраве е измерено чрез създаване на оценка на метаболитния риск въз основа на кръвното налягане, размера на талията и нивата на кръвната захар, холестерола и други мазнини в кръвта. Хората бяха помолени също така да оценят здравословното си състояние през предходната година.

Д-р Тия Кекалайнен, учен в областта на здравеопазването от Университета в Ювескюла, Финландия, която е работила по проучването, казва: "Незаразните болести, като сърдечни заболявания и рак, причиняват почти три четвърти от смъртните случаи в света. Но ако човек води здравословен начин на живот, може да намали риска от развитие на тези заболявания и да намали вероятността от ранна смърт“.

„Нашите констатации подчертават важността на това да се справим с рисковото поведение, като тютюнопушене, пиене на тежки алкохолни напитки и липса на физическа активност, колкото се може по-рано, за да предотвратим натрупването на щети през годините, които да доведат до влошаване на психическото и физическото здраве на по-късен етап от живота“, добави експертът.

В проучването симптомите на депресия и общото психологическо благополучие са измерени по скала от 1 до 4; самооценката на здравето е измерена по скала от 1 до 5; а метаболитният риск е оценен от 0 до 5. Във всеки един момент от време са оценявани три рискови поведения - тютюнопушене, пиене на тежки алкохолни напитки и физическа неактивност (спортуване по-малко от веднъж седмично).

Резултатите от проучването показват, че ако хората имат и трите нездравословни навика в даден момент, тяхното психическо и физическо здраве е по-лошо, отколкото ако нямат нито един от тях. По-конкретно, депресивните симптоми са се увеличили с 0,1 пункта, оценката на метаболитния риск се е увеличила с 0,53 пункта, психологическото благополучие е намаляло с 0,1 пункта, а самооценката на здравето е намаляла с 0,45 пункта. Освен това дългосрочното наличие на трите нездравословни поведения е още по-силно свързано с влошаване на здравето.

В този случай депресивните симптоми се повишават с 0,38 пункта, оценката на метаболитния риск се повишава с 1,49 пункта, психологическото благополучие спада с 0,14 пункта, а самооценката на здравето - с 0,45 пункта. Изследователите пишат, че „резултатите от настоящото проучване показват, че асоциациите са предимно сходни във времето от 36 до 61-годишна възраст“.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK