Федералното бюро за разследване (ФБР) на САЩ е следило в продължение на 24 години световноизвестния колумбийски писател и носител на Нобелова награда за литература Габриел Гарсия Маркес, съобщава в. "Вашингтон пост".

ФБР е предоставило на изданието част от досието на прочутия творец, починал миналата година в Мексико. Досега съществуването на тези документи не бе афиширано.

Вестник "Вашингтон пост" е получил 137 разсекретени страници от досието, събрано за Маркес от ФБР. Останалите 133 страници все още са с гриф "секретно".

Изданието подчертава, че от получените документи не става ясно какви са били мотивите на бюрото да следи Маркес. Писателят попада в полезрението на ФБР на 33-годишна възраст, дълго преди да се изкачи на литературния Олимп. През 1961 г. той пристига със съпругата и сина си в Ню Йорк като кореспондент на кубинската информационна агенция Пренса Латина и очевидно това е подтикнало ФБР да започне да следи писателя. Наблюдението е продължило цели 24 години, т.е. бюрото е продължило да се интересува от Маркес и след като през 1982-а авторът на романа "Сто години самота" е бил удостоен с Нобеловата награда за литература. Вероятно най-голям принос за това има приятелството му с кубинския лидер Фидел Кастро.

Публикуваните във в."Вашингтон пост" данни показват, че разпореждането за наблюдението на Маркес е било дадено лично от шефа на ФБР Едгар Хувър, оглавявал бюрото почти половин век.