Блокиране на разрешени от съда специални разузнавателни средства е било част от ежедневието на не един и двама вътрешни министри. Злоупотребата с подслушването и следенето е болезнена обществена тема, с която редовно се спекулира особено около избори чрез изтичането на флашки и разпечатки.

Рядкост е някой от системата да говори за практиките около прилагането или стопирането на специални разузнавателни средства. Обикновено това прави от бивши служители, които са били отстрани и се чувстват обидени.

За тенденцията, при която вътрешни министри са блокирали поставянето на обекти под контрол, разказа пред съда бившият шеф на дирекцията за подслушванията в МВР (СДОТО) Цветан Иванов по делото срещу екс-вътрешния министър Цветан Цветанов.

Той отговаря пред правосъдието за това, че е написал няколко пъти „Не” върху надлежна резолюция за подслушването на Орлин Тодоров – някогашен началник на антимафиотите във Велико Търново.

Показанията на Цветан Иванов са в услуга на Цветан Цветанов. Трябва да се отбележи, че бившият шеф на СДОТО е свидетел по това дело, но едновременно с това е обвиняем по друго, водено отново срещу вътрешния министър от времето на ГЕРБ – за незаконното подслушване.

До него се стигна, след като прокурорска проверка установи редица "бели петна" в работата на СДОТО - звеното за подслушване, което разполага и със специално оборудвани автомобили, които получиха популярното название "цецомобили".

Иванов говори пред съда при закрити врата, защото показанията му са секретни. Те обаче бяха преразказани пред медиите от адвоката на Цветанов Менко Менков.

„Той е бил 10 години директор на службата за подслушвания и обясни, че няколко министри преди г-н Цветан Цветанов стотици пъти са написали „Не” и са отказали разпореждане за прилагане на СРС-та, които са разрешени от съда, но ние не знаем тези лица да са обвиняеми или подсъдими - господин Георги Петканов, господин Румен Петков”, коментира Менков посочвайки директно кои министри е споменал пред съда Цветан Иванов.

Законът за СРС-ата е така уреден, че подписът на вътрешния министър върху надлежното разрешение от съда дадено лице или група от лица да бъде поставено „на контрол” се смята за формалност.

Показанията на Цветан Иванов обаче сочат, че политическите ръководители на силовото ведомство едва ли не правят какво си искат със СРС-тата.