Делото за смъртта на момиче от социален дом в търговищкото село Стража, което предизвика широка обществена дискусия, бе възобновено от прокуратурата. Реакцията дойде, след като преди седмица от Българския хелзинкски комитет обявиха, че съдят България в Европейския съд по правата на човека в Страсбург.

15-годишната Анета е починала през 2006 г. след перфорация на стомаха. В опит да я спасят, лекарите изваждат от момичето 25 стелки за обувки, 8 парцала, 3 дунапренени гъби, 6 чорапа, 3 парчета хартия и 3 камъка с големина 3-4 см, алармира БХК на електронната си страница.

„Много напрежение създаде казусът с детето Анета, изключително своевременно реагирахме на сигнала на Българския хелзинкски комитет”, каза на брифинг заместник-главният прокурор Галина Тонева. Тя обясни, че през 2006 година не е имало грешка на институцията, а на конкретни прокурори, които са се занимавали с делото.

Тогава в досъдебното производство са проверени единствено действията на болничния екип, търсила се е лекарска грешка, а не се е обърнало толкова внимание на обстоятелствата в дома. Доказателства по въпроса как се е допуснало починалото дете да погълне това количество предмети не са потърсени. Разследващите не открили данни за повдигане на обвинения и прекратили делото. Днес Тонева определи направеното като „недостатъчно професионално”.

Непрофесионално са работили всички по веригата, каза още прокурор Тонева. А именно - окръжният прокурор, водил делото в Търговище, апелативният и най-накрая и прокурорът от Върховната прокуратура, който е преценил, че престъпление няма. Според обвинението и журналистите не са били действали на ниво.

„Колко от вас, колеги журналисти, попитаха отдела за социални грижи в Търговище, колко попитаха Агенцията, колко попитаха другите контролни органи по тази тема”, попита Тонева.

„Има направена петорна съдебно-медицинска експертиза, но ще се изиска нова, която да бъде направена от лекари в София, тъй като има много специфични въпроси”, обясни Дора Миндова от Отдел за противодействие на престъпления, извършени от малолетни и непълнолетни и посегателства срещу малолетни и непълнолетни. По отношение на предметите, извадени при операцията, Миндова обясни, че има някакви данни, че не съществуват вече, но към момента не е направена проверка, за да се докаже със сигурност.

Анета е била в групата на децата с най-тежка умствена изостаналост. Заради състоянието им те са били под непрекъснато 24-часово наблюдение. През септември 2006 г. здравословното състояние на детето започнало да се влошава. На 26 септември е приета в интензивния сектор на детското отделение в търговищката болница и там са проведени редица изследвания. Трябвало е да се направи изследване, което е отложено за 2 октомври, тъй като детето не било готово. След влошаване на състоянието на Анета е направена спешна операция, при която от коремната кухина са извадени 4 кг предмети, но на 7 октомври детето е починало.

„Установяването на проблема с делото на това дете стана възможно благодарение на съвместна проверка между прокуратурата и БХК”, каза още заместник-главният прокурор.

Тонева заяви, че причината да не бъде даден пълен достъп на представители на БХК до всички дела се дължи на стриктното спазване на закона. За съдебната система консерватизмът е важно качество. Опитваме се да тълкуваме законите свободно, но ако това се прилага във всички случаи ще възникне опасност, каза още заместник-главният прокурор.

Заради случилото се БХК алармира пред съда в Страсбург, че е нарушено правото на Анета на живот, правото й на свобода от нечовешко/ унизително отнасяне, правото й на личен живот, правото й на ефективно вътрешноправно средство за защита и правото й на свобода от дискриминация. Според тяхната позиция, ако детето не е било с ментални увреждания и лишено от семейство и общност, които да застанат зад него, нито социалните, нито наказателноправните власти са щели така да пренебрегнат живота му.