Един от знаковите процеси, по който работи българското правосъдие, завърши с оправдателна присъда на първа инстанция и за тримата подсъдими 12 години след извършването на престъплението. Става въпрос за делото за убийството на ямболската адвокатка Надежда Георгиева.

Във вторник Софийският градски съд призна за невинни Орлин Аврамов, Пламен Калайджиев и бившата му съпруга Димитринка Атанасова, която бе съдена задочно, тъй като от години живее в Англия, а тамошните власти отказват да я екстрадират. Само ден по-рано прокуратурата поиска по 25 години затвор за тримата подсъдими.

Държавното обвинение обаче претърпя провал по поредното дело от категорията „шумни”. Така огромното количество въпросителни, съдържащи се в кориците на делото остават висящи.

Надежда Георгиева бе открита зверски убита на 26 февруари 2000 г. в дома си в столичния квартал "Стрелбище".

В хода на делото няколко свидетели под клетва заявиха директно, че бившият главен прокурор Никола Филчев е замесен в убийството й. Сред тях бе и вдовицата на разстреляния прокурор Николай Колев – Нанка Колева, която е обвинител от Върховната касационна прокуратура. Веднага след нейните показания по делото редица журналисти и наблюдатели на процесите в съдебната система си зададоха въпроса, защо колегите на Колева не започнат разследване по нейните твърдения.

Думите на Колева в съдебната зала бяха потвърдени и от свидетеля Пламен Симов.

Трябва да се отбележи, че през ноември 2010 година вътрешният министър Цветанов обяви, че Филчев е разследван за поръчката на екзекуциите на Георгиева и на прокурора Колев. Последният бе в открит конфликт с Филчев. Изявлението на Цветанов бе в контекста на тогавашното му активно „изобличаване” на Алексей Петров, чийто топли отношения с Филчев са сочени многократно от различни свидетели по делото. Няколко дни по-късно Цветанов се поправи и уточни, че е изразил само хипотеза за убийствата.

Името на Алексей Петров също е споменавано по време на съдебните заседания. Отново Нанка Колева твърдеше, че Петров е организирал убийството с помощта на бившия шеф на баретите - Филко Славов. И тези твърдения обаче останаха висящи.

Преди по-малко от месец подсъдимият и вече оправдан Орлин Аврамов заяви пред Градския съд, че е знаел за близките отношения между убитата Георгиева и Филчев.

Липса на мотив и некачествено разследване

Решението за оправдателните присъди и била взето единодушно от 5-членния състав на съда, председателстван от Владимир Астарджиев. С уговорката, че осъзнава важността на процеса, магистратът обясни накратко мотивите за решението.

Съдията изтъкна, че този край на делото е логичен, тъй като 11 месеца след убийството по случая практически не е работени, а "следователите сякаш са се боели да разследват".

"Възможни са редица различни версии и редица различни извършители", продължи съдията, обяснявайки, че заради "професионалните в кавички действия на разследващите" така и не са били установени часът на смъртта, оръжието и мотивите, по които подсъдимите биха пристъпили към ликвидирането на Георгиева.

Съдията обяви, че потникът с кърваво петно, намерен в жилището на подсъдимия Аврамов, е изключен от доказателствените материали, тъй като е бил иззет "в грубо нарушение на изискванията на Наказателно-процесуалния кодекс".

Двамата прокурори, които последно поддържаха обвинителната теза, Милко Момчев и Стефан Рачев отказаха да коментират решението на съда. Те дори не обвиха дали смятат да го атакуват на втора инстанция.
"Питайте прокурора, който е писал обвинителния акт. Само това ще ви кажа", каза единствено Момчев.