Истинско дежа вю преживя Антон Петров – Хамстера. В рамките само на седмица той беше привикван два пъти на срещи в ГДБОП.

След като на 10 май Петров бе показно задържан и освободен след 24 часа, с предупреждението да не се занимава с подготовката на убийството на висш антимафиот, тази сутрин той отново е бил в дирекцията на беседа, съобщиха източници на bTV. Този път заради сигнал, който издал намеренията му да ликвидира физически председателя на Софийски градски съд Владимира Янева.

Потърсена за коментар, тя заяви за bTV, че не е била уведомена за подготвяно покушение срещу нея. Янева каза още, че не е притеснена за живота си, не е гледала дела, свързани с Антон Петров, и не вижда какъв би бил мотивът да има планирана атака срещу нея.

Не се притеснявам за живота си.

Владимира Янева

Миналата седмица покрай Хамстера в ГДБОП се озова и Димитър Желязков – Очите. Разследващите органи засекли разговор между двамата, в който основната тема било подготвяно покушение. Тогава Желязков бе пуснат само с предупредителен протокол, а същата процедура днес е била приложена и срещу Петров. За разлика от първата „повиквателна” на Хамстера, днес той се е разминал без арест въпреки тежките подозрения във второ планирано убийство.

След първото предупреждение вътрешният министър Цветан Цветанов коментира пред bTV въпросния „притеснителен” разговор като се усъмни, че двамата участници в него са обсъждали театър или кино. Все още обаче не е ясно какво е възродило съмнения в антимафиотите, за да привикат Петров отново.

Сочената като нова мишена на Хамстера – съдия Владимира Янева, се нареди сред „спорните” назначения на Висшия съдебен съвет от миналата година. На Янева било разпределено дело за нарушения в столичното дружество "Софийски имоти", а тя като пълномощник на баща си преди време купувала имоти от там. Стигна се до обвинения в конфликт на интереси, а решение на ВАС в крайна сметка определи избора й за председател на СГС като законен. В цялата суматоха обаче стана ясно, че Янева поддържа близки приятелски отношения със семейството на вътрешния министър Цветан Цветанов.

Точно името на вицепремиера е едно от най-споменаваните в последните две седмици – от момента на изчезването на братя Галеви, които „пропуснаха възможността” да се влеят сред обитателите на затвора в Бобовдол, за да излежат присъдите си. Бягството натисна бутона „старт” във вътрешното министерство и арести и акции валяха едни след други.

Серията започна със задържането на издирвания от Интерпол Христофорос Аманатидис-Таки в Дубай. Последваха предупредителните срещи с Хамстера и Очите, за да се стигне до „разваления телефон” между полиция и прокуратура.

Вътрешният министър се „похвали” предварително с пресичането на заговор за убийството на български бизнесмен. По-късно разкри и подробности около задържаните – един черногорец и трима арменци. На следващия ден обаче се оказа, че заловеният като поръчител черногорец е сърбин, а „неговите съучастници” нямали общо със случая. Същият сърбин дал „мократа поръчка” на ливанец, който обаче се изплашил и съобщил за конспирацията в полицията.

Неточностите продължиха и около ареста на подсъдимия за пране на пари Евелин Банев – Брендо. МВР обяви, че Швейцария го търси за трафик на 10 тона кокаин. Прокуратурата обаче разясни, че няма как Брендо да е задържан по искане на европейската страна, тъй като между София и Берн няма договор за правна помощ.