Братя Галеви влизат в затвора до дни. Новината за окончателната присъда на бившите барети от вчера е тема номер едно в Дупница. Осъдените окончателно дупнишки бизнесмени Пламен Галев и Ангел Христов ще изтърпяват присъдите си близо до домовете си в дупнишкото село Ресилово.
Екипът на bTV не успя да ги открие, за да поговори за с тях за окончателното решение на съда.
Съседи разказаха, че вчера те си били у дома, но днес колите им не били там. Техни колеги казаха, че не знаят къде са. А адвокатът им каза, че ако те имат нужда, ще го потърсят.
Вчерашното решението на ВКС всъщност намали наказанието за Пламен Галев с две години, въпреки че отново го призна за организатор на група за рекет, действала 2007-а и 2008-а година. Историята на бившите барети е доста по-дълга от тази една година, за която ще носят отговорност.
За Антонио Якимов, който е пребит, когато отказва да плаща такса „спокойствие”, присъдата на Галеви не е сериозна.
„За мене тези присъди са смешно ниски за хора, които са изтрепали целия град”, каза Антонио Якимов, потърпевш от Братя Галеви.
Още, когато държавата е на страната на Галеви, срещу тях се изправят общинският съветник от СДС Пламен Соколов и кметът от БСП Първан Дангов.
„Ако ме попитате удовлетворен ли съм- не, не изпитвам никакви чувства към днешна дата”, каза първият, застанал срещу Галеви - Пламен Соколов.
„Политическата обстановка в община Дупница ще бъде различна, предвид на факта, че Пламен Галев и Христов се правиха на политически генни инженери”, коментира бившият кмет на Дупница Първан Дангов.
Братя Галеви, които са бивши барети и бивши антимафиоти, изплуват от анонимността на малкия град през 2006 година, когато посягат към властта директно, участвайки в местните избори.
„Това, че се опитваме да доставим на хората неща, които нямат, ако това значи, че се владее града, значи, че владеем града”, каза Ангел Христов през май 2006 година. Тогава противниците им се броят на пръсти, бизнесът плаща доброволна лепта, за да съществува, а вътрешният министър Румен Петков отбелязва, че в града няма престъпност.
„Едва ли не замествали сме институциите... Добре, и това, че обединихме хората и събрахме пари. Като има проблем, хората идват при нас”, каза Пламен Галев в интервюто си пред bTV пред 2006 г.
Към 2006-а - година Галеви смятат миналото си като лидери в така наречената банда на офицерите за забравено и изтрито, тъй като са оправдани от съда по седем обвинения за рекет, изнудване и отвличане, извършени през 90-те.
Проверявани са и от бившите си колеги в НСБОП по сигнал за производство на синтетични наркотици и резултатът също ги оневинява. За контрол на бизнеса със синтетична дрога не са разследвани никога, не са разследвани и за пране на пари като представители на офшорка от Сейшелите с крупни инвеститорски амбиции.
Преди 6 години казаха, че не са богати, че колите им са на фирмата. Попитан дали вярва в това, че съдебната ни система е справедлива, Пламен Галев отговори: „Защо да не вярвам, какво й е на системата?”
6 години след този разговор, все пак съдебната система решава, че Галев и Ангел Христов.
Влизането на Галеви в затвора има процедурни изисквания, които вероятно ще бъдат изчистени до две седмици. В началото Пламен и Ангел ще постъпят в затвора в Бобовдол, а после ще бъдат преместени в затворническото общежитие в Самораново, при лек режим.
В Самораново се пращат лишени от свобода, които са осъдени за първи път. Там няма заграждения и решетки по вратите. Затворниците се движат свободно през деня.
От общия размер на наказанията им ще се приспаднат месеците, които те прекараха зад решетките при първоначалното си задържане. Пламен Галев бе арестуван в края на 2008 г., а Ангел Христов месец след него.
Двамата обаче се възползваха от вратичка в закона и през лятото на 2009 г. смениха "арестантското каре" с "кандидатдепутатски костюми", тъй като се впуснаха в изборната надпревара от листата на специално създадената за целта "Партия на либералната алтернатива и мира".
Ако двамата работят в затвор, то те няма да престоят зад решетките от "отворен тип" повече от 3 години. Има опции за освобождаване и преди трите години за добро поведение.