Шумно презентираното  с видеоматериали и гръмки пресконференции от МВР и прокуратурата дело срещу бившия военен министър Николай Цонев, съдията Петър Сантиров и финансиста Тенчо Попов приключи завинаги с тотален крах за двете институции.

Това става ясно от мотивите на Върховния касационен съд, който оправда тримата подсъдими окончателно.

Процесът бе образуван през 2010 г. след зрелищна акция на Разпети петък, която бе издържана в най-добрите „традиции” на „полицейско-прокурорския екшън” разиграван от тогавашния вътрешен министър Цветан Цветанов с помощта на прокуратурата  и старателно заснеман от пресслужбата на силовото ведомство.

Акцията се анонсира като забележим успех на МВР в разкриването на корупционни практики по високите властови етажи. Нещо повече – докато Цветанов и тогавашният шеф на Националното следствието и зам.-главен прокурор Бойко Найденов обясняваха как Цонев чрез посредничеството на Попов и Сатниров е искал да подкупи следователя Петьо Петров (в момента директор на столичното следствие, известен с прякора Пепи Еврото – б.р), изявяващият се в ролята на зам.-градски прокурор Роман Василев обяви пред журналисти: „Днес е Разпети петък, ще разпнем трима”.

Тази реплика Василев пусна пред офиса на Попов на столичния бил. „Васил Левски”, докато вътре се водеха процесуално-следствени действия. Час-два по-късно МВР разпространи скандално видео от задържането на Цонев във ВМА, в което той бе принуден да коленичи от маскирани и крещящи полицаи, а Василев го обяви за „абсолютен престъпник”.

От окончателното решение на върховните магистрати се разбира, че дело за подкуп е нямало да има, ако я е нямало провокацията, извършена от следователя Петьо Петров, който е и основният свидетел на обвинението.

Преди да посочим есенцията от мотивите на съда, с които тримата са напълно оправдани, си заслужава да се отбележи, че двама от главните герои в акцията - Бойко Найденов и Роман Василев вече са извън системата на държавното обвинение. Цветанов пък не е министър, но в момента е „вдъхновител” на поредната реформа в службите за сигурност и подсъдим.

На фона на кариерното развитие на тримата не може да бъде пропуснато това на Петров. Той оглави Столичното следствие по силата на кадровите решения на бившия градски прокурор Николай Кокинов, който пък се прости с магистратската си кариера покрай изтеклите преди година и половина записи от къщата на Бойко Борисов.

Иначе Столичното следствие е отделът, от който изчезнаха тефтерите с инициалите на бившия шеф на Комисията за конфликт на интереси Филип Златанов. Тогава Върховната касационна прокуратура обяви, че започва проверка на организацията на дейността на следствения отдел под ръководството на Петров, но резултати на този етап са загадка за широката общественост.

Полицейска провокация

Върховните съдии Таня Кънчева, Юрий Кръстев и Биляна Чочева недвусмислено приемат мотивите и позициите на колегите си от долните две инстанции, които издаваха оправдателни присъди, че не тримата подсъдими, а именно основният свидетел Петров е извършил престъпление в случая – провокация към подкуп.

„Внимателният прочит на мотивите на въззивната инстанция (Софийския апелативен съд - Бел. ред.)  разкрива картината на емблематичен пример за полицейска провокация, инсценирана и проведена с участието на св. П. П. (б.а. Петьо Петров) под ръководството на лица от службите за сигурност, полицията и държавното обвинение. Твърденията в протеста (на прокуратурата - бел. ред.), че при изграждане на изводите за проявена от свидетеля П. П. провокация въззивният съд превратно е оценявал или игнорирал съдържанието на доказателствените средства, са крайно неиздържани и несъответни на действителното положение и доказателствения анализ, направен от САС", се казва в решението на състава на ВКС.

Както долните две инстанции, така и третата е категорична, "че без активната намеса на свидетеля Петьо Петров, подсъдимите Сантиров и Попов не биха се ангажирали в извършването на инкриминирания им корупционен акт, в който е било въвлечено и името на подсъдимия Цонев".

В решението на ВКС протестът на прокуратурата е оценен като хаотичен и "съдът със затруднение е идентифицирал основните насоки, изложени в него".

До момента главния прокурор Цацаров, за когото  това дело е „наследено”, коментираше повече от лаконично очертаващия се още от самото начало на процеса крах на прокуратурата с думите, че трябва да се изчака окончателната присъда.

Няколко часа след излизането на решението на ВКС Петьо Петров е поискал да бъде освободен като завеждащ Следствения отдел към Софийска градска прокуратура.