Италия записа най-слабото си представяне на световни финали от 36 години насам. Световният шампион напусна безславно Мондиала, след като не успя да победи отбори като Парагвай, Нова Зеландия и Словакия. Преди началото на първенството подобна перспектива би изглеждала невъзможна, но сега тя е факт.

Легендарният италиански защитник Франко Барези обвини директно треньора Марчело Липи за провала в ЮАР. Според него наставникът е използвал различни тактически схеми във всеки двубой, а футболистите така и не са разбрали какво се изисква от тях. Липи заложи на младостта и сгреши. Той не използва опитни играчи като Дженаро Гатузо и Андреа Пирло, който освен това беше и контузен. Критиците на Липи напомнят и за отказа му да вземе в отбора имена като Франческо Тоти, Лука Тони, Алесандро Дел Пиеро и Антонио Касано. Последният дори спази обещанието си и се ожени в Портофино няколко часа преди краха на "скуадра адзура". Лошото момче на италианския футбол не гледа двубоите на Италия, явно прогнозирайки съдбата на тима в ЮАР.

Клубният футбол в Италия също беше предпоставка за провала. Интер наистина стана шампион на Европа, но в тима почти няма италианци. Имаше ги в Ювентус, а Липи ги повика в националния тим, въпреки кошмарния сезон.

Разбира се имат основания и тези, които смятат, че отборът трябва да се подмладява. На това първенство обаче Италия нямаше лидер, нямаше харизматични фигури, около които по-неопитните да се обединят. Франческо Тоти, със сигурност, не може да издържи на ниво във всеки един мач, но с едно подаване или изпълнение на фаул може да повлияе на отбора. Лука Тони пък едва ли е по-слаб нападател от Якуинта и Куалиярела. А Касано направи силен сезон за Сампдория, но вместо в ЮАР, сега ще почива на остров Фиджи и ще се наслаждава на лятото.

Италия показа грешки в отбрана, нямаше късмет в някои от двубоите, но истинската причина за провала е, може би, липсата на облик, който създават големите личности във футбола. Макар и на сериозна футболна възраст. Аржентина например разчита на звездата си Лео Меси и опита на Хуан Верон. В Италия разчитаха на младостта на футболистите и Марчело Липи, но явно тази комбинация се оказа неуспешна. Сега е ред на новия треньор Чезаре Прандели, който едва ли може да запише по-слабо участие от това в ЮАР.