Над 400 военни, жандармеристи, гранични полицаи, пожарникари и служители на червения кръст се включиха в съвместното учение по защита на границата, което се проведе в района на ГКПП „Кулата”.
Междувременно, ситуацията на браздата между Гърция и Македония остава сложна заради хилядите мигранти, които търсят начин да стигнат до Европа.
По сценарий
За по-малко от час границата ни с Гърция беше напълно блокирана с помощта на 50 единици лека бойна техника.
„Незаконно преминаваща група” беше спряна инцидентно на граничен пункт Кулата от съвместните патрули на МВР и Министерство на отбраната.
Според информация на МВР, част от групата станала доста агресивна и служители на жандармерията са започнали спешно изграждане на кордон, за да блокират „бежанската група” – това беше една от петте кризисни ситуации, които армията и МВР отиграха в Петричко пред погледа на премиера Бойко Борисов и вътрешния министър Румяна Бъчварова.
В сценария имаше и ранен военен.
Бързото учение днес се наложи заради възможността Македония да затвори границата си с Гърция и така да блокира Балканския път за бежанците. Тогава единствените пътища за тях остават от тук, от Петричко където има над 20 села и малки пътища.
„Както виждате, че това е една основна пътна артерия Е79, която, преодолявайки ГКПП Кулата, от там нататък и самото географско положение на района позволява на групите да бъдат пръснати по различни направления”, обясни подполковник Иван Иванов от под.26400 – Благоевград.
Част от техниката и хората засега ще останат в Петричко.
Пред камерите Борисов коментира, че най-лошият възможен сценарий е в понеделник европейските лидери да не стигнат до общо решение по мигрантския въпрос.
На една друга граница
Над 12 000 са бежанците, блокирани в Идомени в момента. По другите импровизирани лагери в Гърция са още близо 20 000, съобщава специалният пратеник на bTV Новините Полина Ботева. Никой не може да каже със сигурност накъде ще се насочат всички тези хора, ако затвори полулегалният път за търсещите убежище т.нар. Балкански маршрут.
Възможните варианти - през България, но заради членството си в ЕС страната ни е длъжна да регистрира бежанците, да взима пръстови отпечатъци и така за тях съществува опасност дори да стигнат Германия да бъдат върнати обратно у нас. Именно затова те вероятно ще избегнат този маршрут.
Друга възможност за търсещите убежище е пътят от Гърция през Албания, която също укрепва границите си.
Едва 80 души са успели да преминат в Македония вчера. В същото време близо 1000 нови са дошли в лагера, който е предвиден за в пъти по-малко мигранти.
Проблемите за бежанците продължават и на други места, защото вчера, например, сърбите са върнали 900 души от Афганистан, Сирия и Ирак, заради проблеми с документите и сега те стоят в лагера в Табановце, на македоно-сръбската граница.
„Когато се затварят границите, виждате този хаос тук наоколо - хората страдат и тогава имаме много отчаяни хора, ще се появят други, които ще опитат да ги окуражат, да намерят други пътища за тях - дали заради пари или поради друга причина, но ще се случи”, каза представителят на Върховния комисариат по бежанците на ООН Барбор Балуч.