Себастиан Фетел спечели нова победа във Формула 1 и триумфира в Гран при на Италия на пистата "Монца". Германецът тръгна от полпозишън и бе неудържим до края, за да стигне до втори пореден триумф и общо шеста победа от началото на сезона.

Втори на "Монца" остана основният конкурент на пилота на Ред Бул – Фернандо Алонсо с Ферари. Стартиралият от пета позиция испанец успя да си проправи път напред и финишира само 5,4 секунди след победителя. Трети остана е Марк Уебър с Ред Бул на 6,3 секунди.

В зоната на точките влязоха и Фелипе Маса с Ферари, Нико Хюлкенбург със Заубер и Нико Розберг с Мерцедес, Даниел Рикардо с Торо Росо, Ромен Грожан с Лотус, Люис Хамилтън с Мерцедес и Дженсън Бътън с Макларън.

Фетел не беше затруднен в нито един момент на "Монца". Още след 15-ата обиколка той започна да се откъсва на първото място, докато Маса не успя да удържи Уебър, въпреки че го изпревари още в началото на състезанието. Именно тогава се получи и първата катастрофа, от която потърпевш след удар с Ромен Грожан се оказа Пол ди Реста от отбора на Форс Индия. Кими Райконен пък трябваше да сменя части от своя болид след допир със Серхио Перес, което остави финландеца на 11 място.

Фетел направи първото спиране в бокса на Ред Бул в обиколка номер 53, а след това поведе с 10 секунди на Алонсо при смяната на гумите на испанеца. Това беше достатъчно за трикратния шампион и той премина с лекота през останалата част от състезанието. Това беше неговата победа номер 32 в Гран при на Формула 1, с което той се изравни с Алонсо във вечната ранглиста. Лидер е Михаел Шумахер с 91 успеха.

Седем кръга преди края Фетел вече има внушителна преднина на върха в класирането и е устремен към четвърта поредна световна титла. Той е с 222 точки, а Алонсо е със 169 – 53 по-малко. Люис Хамилтън е със 141 точки, Кими Райконен е със 134, а Марк Уебър със 130.

При конструкторите Ред Бул е убедителен лидер с 352 точки, следван от Ферари, чиито отбор изпревари Мерцедес точно след домашното състезание и вече е с 248 точки, 3 повече от германците.