Себастиан Фетел спечели Гран при на Белгия, 11-и кръг от календара във Формула 1.

Пилотът на Ред Бул финишира първи на пистата ''Спа'' за време от 1:23.42 часа, изпреварвайки с 16.8 секунди Фернандо Алонсо (Ферари) и стартиралия от първа позиция Люис Хамилтън (Макларън).

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Германецът се представи много силно и успя да отнеме лидерското място на Хамилтън още в първата обиколка. До края той не допусна да бъде изместен и постигна своята пета победа този сезон (останалите са в Малайзия, Бахрейн, Канада и Германия).

Десетката бе допълнена от Нико Розберг (Мерцедес), Марк Уебър (Ред Бул), Дженсън Бътън (Макларън), Фелипе Маса (Ферари), Ромен Грожан (Лотус), Адриан Сутил (Форс Индия) и Даниел Рикардо (Торо Росо).

Ето какво казаха призьорите:

Себастиан Фетел: Състезанието бе фантастично за нас от самото му начало до края. Използвахме много добра тактика, която ми позволи да изпреваря Люис Хамилтън още в първата обиколка. Малко се притеснявахме от дъжда, но се получи страхотен старт. Чувствам се отлично. Колата бе много добра. Благодаря на хората от екипа.

Фернандо Алонсо: Днес нещата не бяха ОК. Трябва да оправим някои неща. Завърпихме втори, но не успяхме да притиснем Фетел и да се борим за първата позиция при това от самото начало. Уикендът бе важен за нас. Мотивацията ни е голяма. Надяваме се на "Монца" да подарим усмивки на феновете.

Люис Хамилтън: Състезанието бе тежко, но отборът свърши чудесна работа. Феновете бяха страхотни през целия уикенд. Смятам, че за Сингапур ще успеем да направим много подобрения.

По този начин Фетел се запъти към четвърта поредна световна титла. Той има аванс от 46 точки пред Алонсо. Хамилтън пък се изкачи на трета позиция за сметка на Кими Райконен, който не успя да завърши състезанието на ''Спа''.

Следващият старт е на 6 септември в Италия.