Пилотът на Ферари Фернандо Алонсо спечели състезанието за Голямата награда на Италия, кръг от шампионата във Формула 1. Испанецът успя да зарадва феновете на "черните кончета", тъй като "Монца" е домашната писта на "скудерията".

Алонсо кара безупречно и заслужено триумфира. Той стартира от полпозишън, но бе изпреварен от Дженсън Бътън още преди първия завой. Световният шампион не успя да се отдели от основния си конкурент. 18 обиколки преди финала Бътън влезе в бокса, за да презареди. В следващия тур и Алонсо направи същото, но неговите механици бяха по-бързи и испанецът успя да излезе пред своя опонент. До края Алонсо не допусна изненади и постигна 3-ата си победа от началото на сезона.

На почетната стълбичка се качи и съотборника на испанеца - Фелипе Маса. Себастиан Фетел, който мина през бокса единствено 2 обиколки преди края, остана 4-ти, а 5-ата позиция зае Нико Розберг. Десетката запълват: Марк Уебър, Нико Хюлкенберг, Роберт Кубица, Михаел Шумахер, Рубенс Барикело.