Единадесет язовира в пет области застрашават селища, пътища и железопътни гари със заливане, ако спешно не бъдат изпуснати водите им. Това показва извършената проверка на 140 водоема, предприета след трагедията в село Бисер.

Инспекцията бе предприета от министерството на Трайчо Трайков, което бе натоварено с „брутални правомощия” по техническия контрол на всички язовири. Покрай скъсаната стена на язовир „Иваново” стана ясно, че има над 600 потенциално опасни водни съоръжения в страната

Резултатите от проверката бяха оповестени от министър Трайков сред след среща му с областните управители.

Продухване и изпразване

На единадесетте критични язовира ще им бъдат направени инженерни предписания за продухване на изпускателите или изземане на земна маса от язовирните стени, за да се осигури безпроблемното им изпразване, обясни министър Трайков.

Опасните водоеми се намират в областите Кърджали, Монтана, Пазарджик, Смолян и Сливен, информира шефът на НЕК Михаил Андонов.

Ако не бъдат взети съответните мерки, при топенето на снеговете през следващите една-две седмици, те могат да залеят пътища, жп гари и селища, но не е на правена оценка колко хора са потенциално застрашени, добави Андонов.

Областните управители са се ангажирали да следят дали се изпълняват стриктно дадените от „Язовири и Каскади” технически предписания. Предвижда се на най-опасните места дори да бъдат разположени дежурни аварийни групи.

Не е ясно колко пари трябват за ремонти

Трайков Той призна, че в много от случаите не са осигурени пари за спешното оправяне на изпускателните системи и преливниците на язовирите. Добави, че средства за оправяне на язовирите ще се искат от фонда за бедствия и аварии към МВР, но не се ангажира с точна сума.

Михаил Андонов се намеси като уточни, че не става въпрос за голяма сума, но отбеляза, че все още е проверена малка част от язовирите.