Държавата не успява да възстанови щетите от 103 заменки на гори, извършени до 2009 година.
Става дума за сделките, при които бизнесмени дадоха свои частни гори, за да вземат държавни.

Снимка: bTV

Тече и конституционно дело срещу забраните върху заменените гори, а природозащитници се страхуват, че те могат да бъдат застроени.

След разследване на Европейската комисия през 2019 г. държавата ни призна, че 103 заменки на гори са неравностойни - т.е. частни фирми и хора близки до властта са дали свои по-евтини гори и са взели по-скъпи държавни, например - в атрактивен район край морето или ски зони в планините.

Едва 10 собственици на гори след заменка обаче са платили доброволно, а други четирима са развалили сделките. Така в хазната са постъпили общо около милион и половина, вместо 80 милиона лева.

Снимка: bTV

Други 69 собственици на заменени гори не желаят да плащат и водят дела в съда.

„За съжаление по 21 от тези дела ние сме загубили. Има влязло в сила решение на административен съд, той е двуинстанционен и отменя нашите актове“, каза зам. министърът на земеделието Мирослав Маринов.

Снимка: bTV



Делата си са спечелили фирми, свързани с Христо Ковачки, които са придобили чрез заменка над 3400 дка държавни гори между Говедарци, Мальовица и Боровец. Печелят и фирмите, взели чрез заменка гората в Камчийски пясъци. Според съда те нямат да дават пари на държавата.

Снимка: bTV

Снимка: bTV

Министерството обяснява загубените битки с факта, че оценките на гори на експертите, наети от съда по делата, са много по-ниски от тези на държавата. Съдебните експерти са сравнявали с цените на други гори, като не са взели предвид, че собствениците са можели да променят предназначението на имота и да го застроят например, казват от ведомството.

Оттам призовават за законови промени - уеднаквяване на начина на оценка. А след това ще има нова експертиза и актове към бизнесмените, казва юрисконсултът на ведомството. 

Снимка: bTV


„Нашите очаквания и надежди са, че има шанс. Ние ще отстояваме в интерес на държавата“, каза юрисконсултът на Министерството на земеделието Десислава Петрова. 


От 2009 г. собствениците на гори след заменки не могат да сменят предназначението им и да строят върху тях.  Сега Висшият адвокатски съвет обаче е сезирал Конституционния съд, че тази забрана нарушава правото на собственост. Делото е в начален етап.