600 000 дървета в София са обект на повишен контрол от общинското предприятие „Зелени системи“. Една от причините за зачестилите инциденти с паднали дървета е свързана с климатичните промени.
Голяма част от дърветата по улиците на София са на петдесет и повече години. Личи си по дебелите им стебла. Възрастните трябва често да бъдат обследвани.
„Няма как да се направи на всяко дърво, тъй като те са прекалено много. Обследването се прави по експертна преценка в случай, че бъде необходимо. сега, когато се види, че едно дърво е с изявени суховъшия и опасно, то няма смисъл да се обследва, направо се премахва“, обяснява експертът Сияна Хлебарска от дирекция „Зелени системи“ в Столична община.
Със специална игла се влиза в стеблото и датчик показва плътността на дървесината. Това става с няколко проби на различна височина.
„В случая между 15 и 28 сантиметра апаратът е отчел, че има влошени качества на дървесината“, пояснява експертът Димитър Петров от дирекция „Зелени системи“ в Столична община.
Причината е процес на гниене вътре в самото дърво. „Към настоящия момент смятаме, че дървото няма да падне, но все пак ще предприемем мерки по намаляване на неговата височина“, пояснява Димитър Петров.
Голямо дърво падна близо до паркирана кола и по чудо не взе жертви. На външен вид дървото било здраво и право.
„Дървото не е имало външна симптоматика. Напротив – то е било в разлистено състояние. Вероятната причина е кореновото загниване“, категорична е Сияна Хлебарска.
За разлика от други европейски столици, в нашата има много дървета. Част от тях са стари. Ето защо ако човек забележи опасно дърво, трябва да сигнализира в общината.