Вероятно сте чували термина „бавна мода“, но знаете ли какво означава?
Бавната мода е аспект на устойчивата мода, който е контрапункт на т.нар. „бърза мода“. Привържениците на бавната мода избират дрехи в съответствие с това да не вредят на животните, околната среда и да уважават човешкия труд.
Индустриалните практики за производство на дрехи са изключително замърсяващи природата и стимулират купуването на евтини и некачествени облекла. Феновете на бавната мода пък залагат на вечни модели и материали – такива, които могат да се носят много дълго време преди да бъдат сменени, както и на рециклирани дрехи или такива втора ръка.
Каква е връзката между модата и устойчивостта?
Глобалната модна индустрия отговаря за 10% от всички въглеродни емисии. Бързата мода е вторият най-замърсяващ бизнес в света, като повечето замърсяване от бързата мода е заради производството на облеклото.
Отглеждането на неорганичен памук замърсява почвата ни, а превозването на дрехите замърсява околната среда.
Съвременните хора купуват около 60% повече дрехи отколкото преди 15 години, но пазят едва половината от тях за същото време. Това се задълбочава още повече заради някои разпространени майки с китайски стоки.
Социалните мрежи и устойчивостта
Търсенето на определени видове дрехи, за да следваме последните модни тенденции, се засилва значително от социалните мрежи.
Различните инфлуенсъри от модните среди редовно рекламират нови дрехи и продукти, което подтиква потребителите онлайн да купуват още повече.
През последните години обаче се появиха много инфлуенсъри, които се занимават точно с бавна мода и препоръчват повече дрехи, които можем да носим – ако искаме – цял живот.
Един от тях е Александра Стедман, която редовно прави онлайн предизвикателства, в които носи едно и също облекло в продължение на една седмица, но комбинира по различен начин.
View this post on Instagram
Видеоклиповете ѝ са изключително популярни в социалните мрежи, тъй като тя дава съвети за устойчива мода, как да избираме дрехите си така, че винаги да са мода, и как да ги комбинираме по най-различни начини, за да ни служат вярно за дълго време.
Друг много добър пример е британката Ана Каскарина, която рекламира т.нар. вечен гардероб – внимателно подбрана селекция от дрехи, която ще бъде модерна вечно. Скоро инфлуенсърката издаде и книга със същото име.
View this post on Instagram
Много модни брандове също се обръщат към този начин на живот и реклама на продуктите си, като безспорно най-разпознаваем е Levi Jeans. Те имат кампания със слоган Buy Better, Wear Longer, в която подчертават ангажимента си към създаване на устойчиви дрехи, които могат да се предават от поколение на поколение.
Марката предлага също услуги като реставрация и поправка на дънки, за да се удължи техният живот.
Малко статистика
С поставянето на фокуса върху устойчивия начин на живот, младите хора се обръщат все повече към бавната мода. Растежът на този сектор е 8,3% годишно, като настоящата цена на бизнеса е 6,5 милиарда долара. Изчисленията сочат, че до 2030 г. ще постигне стойност от 15 милиарда долара.
Очаква се до 2025 г. екологичният продажбен сегмент на модата да нарасне с 1,574 млн. долара глобална печалба.
Статистиката показва и нещо изненадващо – мъже на възраст между 25 и 34 години са най-склонни да пазаруват устойчива мода. 73% от милениълите пък казват, че са склонни да дават повече пари за устойчива мода.
Съвети как да минем към бавната мода
Почитателите на бавната мода вече години наред измислят редица начини как да направят дрехите си вечни и издръжливи.
Като за начало ключово е да пазаруваме вече носени дрехи. Понякога в магазините втора ръка има далеч по-добри варианти за облекло отколкото в традиционните магазини.
Ако пък това не е твоето нещо, то тогава можем да поправяме дрехите си. Закърпването на дрехи, боядисването им в друг цвят и други, определено не са нещо, което съвременните хора предпочитат, но това може значително да удължи живота им.
Друг вариант е да надграждаме дрехите си и от тях да произвеждаме нови. Добър пример е ако използваме дадена наша стара дреха, на която платът е подходящ, за да ушием дреха за детето ни, например. Или традиционният вариант за шиене на пачуърк одеала – завивки, съставени от много малки парчета изостанал плат.
Създаването на минималистичен и вечен гардероб е най-честият съвет. Внимателното подбиране на дрехи, които могат всички да се комбинират една с друга, може да ни спести много – и пари, и замърсяване на околната среда. Друг бонус е, че когато купуваме по-малко на брой дрехи, можем да си позволим по-високо качество, което да издържи по-дълго време.
Размяната на дрехи също е вариант и определено не е резервирана само за малките деца. Ако в гардероба си имате рокля или дънки, които вече са ви омръзнали, но са здрави, можете спокойно да ги размените за друга дреха с ваш приятел.
И не забравяйте най-важното – боклукът за едни е съкровище за други. Помислете преди да изхвърлите дрехите, които вече не носите.