Той е българската звезда в Холивуд. Той е човекът, който развя българския флаг на сцената на „Оскарите“. Той е Димитър Маринов! Роден е през 1964 година.
Осиновява го семейство, в което бъдещият актьор расте в среда на аристократизъм и отношение към изкуството.
Още на 4-годишна възраст започва да свири на цигулка. А на 11 вече е първа цигулка на детската Филхармония „Пионер“, с която прави първите турнета по цял свят.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
През 1979 г. оркестърът заминава на турне в Америка. Димитър се впечатлява от страната на неограничените възможности и си обещава, че един ден ще живее там.
През 1983 година по време на военната си служба Димитър и негов приятел правят опит да минат нелегално границата, за да емигрират, скрити под седалките на влак. Осъден е да лежи в затвора и остава там в продължение на 2 години, 6 месеца и 10 дни.
След като излежава присъдата си, Димитър Маринов завършва ВИТИЗ в класа на професор Крикор Азарян.
През 1990 той заминава на турне в САЩ и Канада с групата на Румен Цонев и „Магическите гласове“.
След последния им концерт Димитър Маринов решава да не се връща с групата.
Остава в Америка с една цигулка и 112 долара.
За да оцелее, свири на цигулка на улицата и работи като мияч на съдове в ресторанти. Спи в изоставени сгради. Години по-късно Димитър Маринов е един от най-известните чуждестранни актьори зад Океана. Работил е със световноизвестни имена като Дензел Уошингтън, Селена Гомез, Матю Пери, Аштън Къчър. Носител е на редица награди.
Той сбъдна американската мечта, но никога не прекъсна връзката с България.
„Първата ми работа в САЩ беше едно семейство, което ме спаси. Аз като европеец знам, че където е големият фонтан - там е центъра на града, площада с фонтана и се оказа че в Щатите изобщо не е така. В центъра с фонтана е бизнес центърът, банковият център и няма никой там. Та три дни аз свирих с цигулката и никой не минаваше по улицата. След това дойде екипа на NBC - Канал 10, който е локален, за да направят интервю с мен за пет минути за новините следобяд. Искаха да покажат, че аз съм първият човек, който е свирил на инструмент но улиците в Ноксвил. Така на следващия ден пристига екипът с преводач. Така семейството на другия ден дойде, защото са ме гледали по телевизията и искат да ми помогнат, което беше страшно за мен - в този момент защото аз реших, от КГБ са ме намери тук“, разказва Маринов.
Но се случва съвсем друго. Те канят на вечеря. Идва тяхна съседка българка с адвокат и се оказва, че Маринов има всички документи, за да е политически беглец.
„Трябваше да минат 3 месеца, за да получа разрешение да работя. Мъжът в семейството, което ме приюти, имаше строителен бизнес и аз там работих“, казва артистът.
Маринов кръщава сина си на детето на Майкъл, който го приютява.
„Историята е като за филм. По време на делото семейството разбира, че синът им загива в катастрофа, Той е роден на същата да и година като мен. Затова ние с жена ми направихме този жест“, обясни Маринов.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase