Химици от Лондонския университетски колеж създадоха най-тънките спагети. Постижението звучи като кулинарно, но е в наномащаб и има голямо значение за медицината, съобщи сайтът Engadget, пише БТА.

Спагетите са от нишестени нанофибри. Те са с дебелина едва 372 нанометра - 200 пъти по-тънки от човешки косъм.

Наноспагетите са невидими за човешко око и са дори по-малки от някои дължини на светлинните вълни.

Нановлакната от нишесте, произвеждано от повечето зелени растения за съхраняване на излишната глюкоза, са особено обещаващи и могат да се използват в превръзки за подпомагане на зарастването на рани.

Такива превръзки са много порести. Те позволява вода и влага да преминава, но спират бактериите. Нанофибрите могат да служат и за скеле за костна регенерация и за доставяне на лекарства. Съществуващата технология обаче използва нишесте, извлечено от растителни клетки и пречистено, а този процес изисква много енергия и вода.

Изследователите казват, че по-щадящ за околната среда метод е да извличат нановлакна директно от богата на нишесте съставка като брашното, което е основата за макаронените изделия.

Разработката е направена от Беатрис Бритън от Лондонския университетски колеж. Тя е получила материал с диаметър 2 см - видим за човешко око, но индивидуалните изграждащи го нишки са твърде тънки, за да бъдат уловени от обикновен фотоапарат или микроскоп. Широчината им е измерена със сканиращ електронен микроскоп, уточнява публикация на сайта на университета.

Предстои още много работа, преди продуктът да се появи в лекарския кабинет, но това е стъпка към по-устойчиви нишестени нановлакна.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK