От фотоволтаичния бранша предупреждават, че забрана за изграждането на фотоволтаици и вятърни централи върху земеделски земи може да доведе до загуба на пари от Европа.

Повод е искания от „Възраждане“ мораториум. От партията е внесен законопроект в парламента.

В законопроекта се предвижда ограничението да важи, докато министерствата на земеделието, енергетиката и регионалното развитие не изготвят отделен закон или отделен раздел в Закона за енергията от възобновяеми източници, който да контролира процеса по изграждане на фотоволтаици.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

„Искаме да забраним изграждането на фотоволтаици и вятърни електроцентрали върху земеделски земи с начин на трайно ползване – пасища, ливади, гори общинска и държавна собственост“, каза Даниел Петров от „Възраждане“.

Това е вторият опит на „Възраждане“ за мораториум. Първият беше отхвърлен през 2023 г. Основните аргументи на производителите на зелена енергия срещу забраната са два - България може да изгуби средства от Европа и да се наложи да внасяме енергия от възобновяеми източници от съседната държава.

„Означава да загубим всички средства по Плана за възстановяване и устойчивост и дори да връщаме вече получените пари. Няма никакъв конфликт между земеделието и производството на чиста енергия. Има 52 млн. декара обработваеми земи, под 30 000 са заети с фотоволтаични и вятърни мощности“, каза Никола Газдов, Асоциация за производство, съхранение и съхранение на електроенергия.

Сметките на бранша показват, че през 2024 г. Гърция и Румъния са инсталирали близо 5000 мегават часа ВЕИ мощности, което е повече отколкото в България за последните 5 години.

„Вятърните турбини заемат съвсем малка площ. За инсталацията на един вятърен генератор са необходими 2,5 декара земя и това е достатъчно да захрани около 4000 домакинства“, заяви Севда Йончева, Асоциация за производство, съхранение и съхранение на електроенергия.

Земеделската земя е категоризирана в 10 степени - най-ниските са най-плодородни. Според закона право на изграждане на фотоволтаици има в категориите от 7-а до 10-а.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK