Два са сценариите за алтернативни мерки, които по предложение на главния държавен здравен инспектор ще се разгледат в понеделник.
При първия отпадат всички ограничения, а „зеленият сертификат“ ще служи за вход.
Той ще важи за всички образователни, обучителни и социални центрове.
Също без ограничения в броя посетители, стига да отговарят на условията, ще са всички развлекателни дейности - кина, тетари и концерти, както и фитнесите и спортните събития.
Снощи заведения в столицата започнаха предлагат бързи тестове за COVID за клиенти след 23 часа. Посетителите взимат пробата сами, а резултата получават на електронната си поща до 15-20 минути. Това доведе до спор - трябва ли на изнесените пунктове да има медицинско лице, за да са легитимни.
„Тези тестове, които се извършват, са от сертифицирана лаборатория, законодателството изиска да има медицинско лице и в тези лаборатории навсякъде има медицинско лице“, обясни Павлин Петров, съпредседател на Българската асоциация на заведенията.
В случай, че се приеме вариантът със „зелен сертификат“ като вход, държавата ще осигури 1 милион антигенни тестове.
„Никъде по света не се прилага задължителна ваксинация, няма да се прилага и в България“, увери здравният министър д-р Стойчо Кацаров.
За учениците са предложени отделни мерки с цел максимален брой училища да работят присъствено. В ротационна форма ще се преминава, ако над 20% от учениците са поставени под карантина.
Ако заболеваемостта в общината обаче достигне 750 на 100 000, учениците ще учат от вкъщи.
„Засега според нашите експерти не се налага такъв, ако под пълен локдаун се разбира всичко да спре и хората да останат по домовете си“, добави д-р Кацаров.
Докато държавата обмисля мерките, днес и Ямбол влезе в „тъмночервената зона“. Новите мерки на РЗИ променят изцяло подготовката за предстоящите избори.
„Тъй като обученията на секционните комисии са част от масовите или групови мероприятия, предлагаме тези обучения да минат или на индивидуален принцип, или онлайн“, каза д-р Радостина Калчева, директор на РЗИ-Ямбол.
Мари Агопян участва в комисии на всички избори досега и настоява за присъствено обучение.
„Има и хора на възраст, които нямат компютри или интернет, и ако не е на живо обучението, ще бъде трудно“, смята тя.
От Районната избирателна комисия коментираха, че по казуса чакат указания от ЦИК.
Мерките в Ямбол влизат в сила от понеделник за три седмици.