Втори месец проблем с водата във ВиК системата на Шумен. Тя е с повишена мътност, а от Регионалната здравна инспекция препоръчват да не се пие и да не се използва за готвене.
Лабораторният контрол на водата е всекидневен, но показателите на замърсяване остават все така нас нормата.
Георги Георгиев е недоволен, че водата в Шумен отново е мътна и демонстративно носи шише от нея към местното ВиК.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
„Не бих пил от тази чешмяна вода, защото е мътна и честно казано няма добър вкус“, казва той.
В тази ситуация шуменци търсят алтернативи.
Бойко Василев налива вода за домакинството сиот изворната чешма в кв. „Дивдядово“. Казва, че качествата ѝ са в пъти по-добри.
„Защото е по-добра, няма варовик, няма мътност, няма цветност и така нататъка. Тя е безплатна, дивдядовска безплатна, рядко срещана“, казва той.
Освен в Шумен водата е мътна и в другите населени места, снабдявани от язовир „Тича“ – Търговище, Велики Преслав, селата Панайот Волов и Дибич.
РЗИ-Шумен ежедневно следи показателите.
„Тъй като водата в Шумен от дълги години е един проблем, който стои на вниманието на обществеността РЗИ-Шумен прави ежедневен мониторинг за качеството на водата, която получаваме от яз. „Тича“, изследва се мътност, остатъчен хлор и микробиологични показатели“, казва д-р Пепа Калоянова, директор на РЗИ-Шумен.
От ВиК-Шумен посочват, че причина за мътната вода е липсата на действаща пречиствателна станция. Необходимото съоръжение е изградено, но все още не е въведено в експлоатация.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK