БНБ гарантира, че българският лев е устойчив, също така се грижи за всички банки и кредитни институции. Ключова задача е надзора на банките. Т.е. следи за стабилността на системата и защитава интересите на вложителите. Преди да започне да извършва дейност у нас всяка банка трябва да получи лиценз от БНБ.
От ключово значение е поддържането на необходимата капиталова адекватност. Какво означава това?
Капиталовата адекватност показва колко стабилна е една банка - това е съотношението между собствения капитал и риска на активите, които банката е предоставила, като кредити, инвестиции в ценни книжа или депозити в други финансови институции. Надзорът следи всяка банка да работи по безопасен и разумен начин. А също и да притежава достатъчен капитал и резерви, за да посрещне евентуални рискове.
Още една важна задача - БНБ следи за т.нар. „лоши кредити“. Това са заемите, по които няма погасителни вноски повече от 90 дни. Трезорите са длъжни да имат определени суми, с които да гарантират, че могат да покриват процент от лошите заеми.
БНБ определя и антицикличен буфер за банките. Това е проучване на всички отпуснати кредити - и добрите и лошите. В зависимост от условията на пазара се определя колко пари да бъдат заделяни от всяка банка като буфер, за да може тя да посрещне евентуални шокове в икономиката, при които е възможно повече хора да спрат да плащат кредитите си.
БНБ следи и ликвидността на трезорите - с колко пари разполага банката, за да реагира, ако се стигне до масово теглене на влогове.
Какво е общественото доверие към БНБ?
БНБ е сред институциите с високо обществено доверие. Това показва анализ на Института "Отворено общество", базиран на данните от национално представително изследване, проведено на терен между 16 и 23 октомври 2021 г. от агенция "Алфа Рисърч".
Половината от анкетираните имат доверие на БНБ или това са 52%. 38% са на обратното мнение, а 10 на сто от хората нямат твърда позиция към работата на финансовата институция.