"Засега няма нужда армията да се включва в охраната на границата", заяви вътрешният министър Младен Маринов на ГКПП „Капитан Андреево“. Той е категоричен, че полицейските служителите са готови да реагират, ако се наложи и има натиск
Кога ситуацията на границата ще се успокои, зависи от политиците, каза Младенов.
Тази сутрин Турция заяви, че вече няма да спира бежанците на нейна територия да стигнат до Европа. Междувременно преди минути стана ясно, че министър-председателят Бойко Борисов е провел телефонен разговор с президента на Турция Реджеп Тайип Ердоган.
Двамата са обсъдили обстановката в Сирия и ситуацията с мигрантите. Изяснено е, че към момента няма пряка заплаха за България. Премиерът Борисов и президентът Ердоган са се разбрали двамата да проведат среща в понеделник.
Две групи мигранти са задържани тази сутрин около граничен пункт „Капитан Андреево“. Опитали са се да влязат нелегално от Турция към страната ни. Няколко часа по-късно на мястото са мобилизирани екипи на жандармерия и гранична полиция.
"Имаме данни за струпване на мигранти в Одрин. Към момента има реална заплаха от страна на събитията, които се случват там. Когато се бият с ракети, хората бягат. Паниката е огромна. А едновременно с това, когато ние въвеждаме такива тежки процедури за влизане и излизане от страната заради коронавируса си представете да започнат да влизат стотици хиляди мигранти. И затова ние не можем да си го позволим", заяви министър-председател Бойко Борисов по време на извънредното заседание на министерски съвет.
Армията също е в готовност да отиде на границата, обяви военният министър.
"Тази сутрин гранична полиция е възпрепятствала и не е допуснала да преминат турската граница две имигрантски групи, по около 30 човека всяка една. Българската армия има готовност да се включи със състав до 1000 души и до 140 единици техника", заяви Каракачанов.
Въпреки засилените мерки, хората в региона се опасяват от нова мигрантска вълна. Освен по суша държавата ни ще засили и сигурността по морската ни граница.
Вътрешният министър е категоричен, че в момента обстановката на нашата граница е спокойна. Засилените мерки за сигурност обаче са довели до образуване на по-големи опашки за влизане в България.
„Като обстановка можем да кажем, че в момента на гръцката граница има проблем. Колегите там се опитват да не допуснат нелегално преминаване на границата“, каза Младенов.
Спокойно е и от турската страна на браздата, на ГКПП „Капъкуле“. По-рано този петък екип на bTV e засякъл група мигранти, движещите се към нашата страна, но те са били спрени и отклонени от екип на турската жандармерия. По-рано мигранти заявиха, че са били отклонявани към Гърция и не им позволяват да продължат към България.
Различна е обаче ситуацията на границата с Гърция, турските власти оставят бежанците да се настанят в ничията земя, в очакване Гърция да ги пусне. Има съобщения за епизодични напрежения, сблъсъци и сълзотворен газ.
Европейската комисия е в готовност да помогне, ако България поиска допълнителна подкрепа за опазването на границите.
„Относно информацията и спекулациите за движението на мигранти в Турция искам да подчертая, че турската страна не ни е уведомявала за промени в политиките си относно бежанците“, заяви Петер Стано, говорител на ЕК.
В Турция има близо 4 милиона бежанци в лагери по сирийската граница, а още близо милион чакат да влязат в страната заради сраженията в Идлиб.