По-малко нови случаи на коронавируса у нас за последното денонощие, но и по-малко изследвани проби за този период. 

24 са положителните резултати, сочат данните към тази сутрин. С това общият брой на заразените става 2235. 

По-голямата част от новите регистрирани случаи – 14, са в София. Само един в болница, останалите са на домашно лечение. Останалите случаи са в Благоевград, Пазарджик, Ямбол и Пловдив. 6% от всички заразени са деца, 11% са медицински персонал. 

Дали топлото време ще "убие" вируса или той ще остане и ще предизвика нови вълни от заболели? 

Учените предполагат, че топлото и сухо време ще намали разпространението на коронавируса, но той няма да изчезне.

"Повишението на температурите ще намали преживяемостта на вируса в пръските, с които се разпространява от болен човек на здрав – т.е. пръските при говор, кихане и кашляне, тъй като вируса е по-стабилен на по-хладно и влажно, съответно на по-топло и сухо време по-бързо ще изсъхнат пръските и той ще загуби жизнеността си", обясни проф. д-р Ива Христова, зам.-директор на Центъра по заразни и паразитни болести.

Вирусът обаче попада в организма и ако сме докосвали заразени повърхности, след което пипнем очите, устата или носа си. Затова не трябва да разчитаме само на топлото време в борбата с инфекцията.

"Надеждите ни, че ще може да се стигне до нула брой случаи през лятото се изпаряват. Тук е въпросът не само до отделни държави и общества, тук е въпросът глобално да може да се изкорени вируса, което ще бъде трудно, по-скоро невъзможно, т.е. трябва да свикнем да се пазим", каза още проф. д-р Ива Христова.

Все още бъдещето на тази коронавирусна инфекция е уравнение с много неизвестни - важно е и през какви мутации ще мине, мерките, които вземаме и как ги изпълняваме, какъв имунитет ще изградим. Температурата навън е само част от уравнението. 

"Може да очакваме, че топлото и влажно време ще ни помогне в борбата с коронавируса, но не може да разчитаме само на него. Факт е, че в Иран и Австралия казват, че вируса се разпространява независимо от топлото и влажно време. Други пък напомнят, че в Индия може би точно заради  горещото и влажно време заболеваемостта не е толкова голяма, колкото се е очаквали", отбеляза проф. Радостина Александрова, доктор по вирусология в БАН.

САРС възниква в Китай през зимата на 2002 г. и приключва в топлите месеци на 2003 г. година. 10 години по-късно пък в Саудитска Арабия при топло и сухи време избухва МЕРС, също коронавирусна инфекция. И до днес там се регистрират случаи на заразата сред хора.

У нас починалите, при които е установен коронавирусът, са 110, а излекуваните – 612.

  • МЗ предлага: Заразените с COVID-19 да останат вкъщи 14 дни, а контактните – 10 дни
  • 442 са новите случаи на COVID-19 за денонощие у нас
  • Има или няма карантина за учениците при болен от COVID-19?
  • COVID-19 и ваксините: 14-дневната заболеваемост продължава да се покачва
  • Скок на заболелите от COVID-19 и грип у нас
  • Ръст на заразените с COVID-19: Над 3200 души се ваксинираха за последните три дни
  • Ваксинация срещу COVID-19: МЗ осигурява 1,3 милиона ваксини на Рfizer/Biontech
  • Без карантина за коронавирус: Здравните власти предлагат отпадането на задължителната изолация
  • Близо 3 млн. COVID тестове са останали неизползвани в училищата
  • У нас за първи път установиха варианта XBB.1.5 на COVID-19