При 40 градуса температура всеки огън на открито крие риск от пожар. Затова пожарната в Бургас засили проверките по къмпингите и местата, на които се струпват летовници.

Проверката започна от един от по-големите къмпинги на юг. Тук всичко е дървено и леснозапалимо. За това на няколко места има пожарни шкафове. 

„Правим проверка дали са технически обслужени пожарогасителите от лицензиран търговец, който има издаден лиценз от МВР“, обяснява Димитър Русев, началник в РСПБЗН-Созопол.

Снимка: bTV

На точно определени места са поставени хидранти, от които в случай на пожар да се взима вода. „Не трябва да се палят огньове на откритите части“, пояснява и Женя Танева, която е управител на къмпинг „Черноморец“.

Победителят в „Сървайвър“ Зоран Петровски е сред запалените къмпингари. „Винаги палим огън, когато не духа вятър, защото тъй като всичко е дърво, една малка искрица може да ни запали целия къмпинг“, категоричен е той.

Снимка: bTV

Опасни са и импровизираните паркинги по морето. „Долу настилката все още е суха трева, т.е. един нагорещен двигател в тези топли дни може да е причина за възникване на пожар“, категоричен е Николай Николаев, директор на РД „ПБЗН – Бургас“.

Нови противопожарни кули за наблюдение на горските територии ще бъдат изградени със средства от Плана за възстановяване и устойчивост. Сега те са 22.

В горещините в особена опасност са и горите. „Да не се изхвърлят стъклени бутилки, защото освен че замърсяваме природата, някои дефекти в тях мога да имат ефекта на лупата и през нея слънцето да запали горски територии“, обяснява и зам.-министърът на земеделието и храните Мирослав Маринов.

Снимка: bTV

Изхвърлена край пътя незагасена цигара е най-вероятната причина за пожара, който изпепели над 800 декара треви и храсти край Бургас. Огънят беше потушен преди да стигне до близките къщи и да обхване гората.