Забавяне на кредитирането заради предстоящите стрес-тестове на банките, прогнозират от Финансовото министерство. Проблеми ще създават и все още високите лихви. Според експерти, потребителското кредитиране вече е сведено до нива, под които трудно би могло да пада.

Снимка: btvnovinite.bg

За 7 години лихвите по депозитите в лева падат с почти 7 процента. При кредитите, лихвите намаляват с малко над 3 на сто. Банките имат списъци на фирми, чиито служители не получават кредити.

Снимка: btvnovinite.bg

Бизнесът е притеснен, че именно малките фирми ще усетят поредното затягане на коланите.

Фирма за производство на пластмасова дограма в Монтана е на пазара от почти 20 години. За да се задържи обаче, е теглен солиден кредит. "Закупихме имот и беше необходим, за да може да си разширим производството", каза Тодор Върбанов, управител на фирмата. Купуват оборудване и успяват бързо да изплатят кредита.

Бизнес организациите са притеснени, че ако този месец, месец и половина чакане се удължи, фирмите едва ли ще могат да накарат и клиентите им да чакат

„Всъщност банките са свръх ликвидни - пари има и се чудят на кого да ги дадат, защото са малко кредитоспособните проекти. За малкия и среден бизнес банките са прекалено предпазливи, достатъчно предпазливи”, каза Васил Велев от АИКБ.

Ако пък работите в предприятие с финансови трудности - не бива да чакате кредит, тъй като попадате в черен списък. А причината лихвите по потребителските кредити да остават високи анализаторите обясняват с интересите на банките. Те предпочитат зад кредита да има твърдо обезпечение - като домът при жилищния заем. 

При потребителския, ако клиентът остане по-дълго без работа, заемът става лош, а това тежи и на репутацията на банката.