Спомням си онези далечни години, когато нарамил дървените си ски “Пампорово” се отправях към спирка “Хладилника”. Там трябваше да се преборя и шмугна в автобусът за “Алеко”, а баща ми правеше един номер да сложи ските напряко на вратата за да може да си спечеля място за сядане. После го използваше бaща ми, а аз разглеждах с любопитство различните марки ски, за да си ги изписвам на ученическата чанта. Карането на ски на “Алеко” беше всяка събота и неделя.

Времето нямаше значение. Пистите трудно можеха да се наречат обработени, а и това не ни интересуваше. Бубуните понякого бяха толкова големи, че почти се губех между тях. Днес по подобни терени се организират специални състезания, а карането на ски по пистите е детска игра пред условията в които ние го правехме. Лед, преспи, бубуни, мъгла, слънце и вятър.

Картата без която не може
Снимка: Ладислав Цветков

Най-големите ми грижи бяха с изпадащите винтове, които държаха кантовете, а че се мокреха кожените ми обувки и мръзненето беше част от заниманието въобще никога не е било повод за размишления. Най-голямата ми награда беше, когато баща ми взимаше от гардероба на “Щастливеца” пластмасови обувки за ски “Кастингер”, срещу 5 лева наем на ден.

Тогава имах чувството, че съм един истински Ингемар Стенмарк, нищо, че ските си бяха все така дървени.

Търсене на затрупан “пострадал”.
Снимка: Ладислав Цветков

Всички тези мисли ме спохождат днес, когато съм някъде по пистите и виждам оборудването. Мисля си го и докато наблюдавам подготовката на групата с която поемаме към хижа “Мальовица”. Целта е пореден етап от обучението на желаещи да станат планински водачи.

Закуската
Снимка: Ладислав Цветков

Пиукат пипсове при задължителната проверка преди тръгване, закачат се колани за ски, закопчават се гортексoви якета, а под тях тънки пухенки ще се грижат за допълнителния комфорт. През погледа на миналото, хората изглеждат като космонавти с цялото си оборудване. Да, така е днес. Има всичко необходимо за да се отправиш в планината и да се чувстваш сигурен.

Освен екипировката, всеки има пипс - личен уред, които служи за да бъдеш открит ако бъдеш затрупан под снега. Сонди за да те търсят и лопати с които да те изкопаят. Да, днес има всичко, но това са все неща, които не отменят необходимостта да имаш опит, който може да придобиеш в планината.

Красота
Снимка: Ладислав Цветков

Това ми казва Георги Георгиев - Черния, един от най-опитните ни планински водачи, който провежда курса. Жоро е легенда в средите на хората, които се занимават с планински туризъм и има защо. Десетилетия е в планината не само у нас но и по света. Защо му казват Черния не знам, но се досещам. Говори стегнато и ясно. Дразни се от всеки, които се бави. Той има ясен график за курса и иска да се спазва. Това не е въпрос на характер, а на дисциплина. Как иначе ще води хора по планините и ще отговаря за тяхната сигурност? Просто няма как.

Планината не е мол или увеселителен парк. Днес хората са много по-образовани и знаещи, но и много по-разглезени и дисциплината често пъти е липсващо качество. Докато върви курсът, на няколко пъти се намира по някой, който не е доволен от резултатите на теста и едва сдържа раздразнението си от коментарите на Жоро Черния. Според него, място за компромиси няма. Утре всеки един от тези хора ще поеме в планината с група хора и ще носи отговорност за тях. Аз съм страничен наблюдател и виждам всичко което се случва и го разбирам.

Спиране с пикел при свличане по склон
Снимка: Ладислав Цветков

За качествата на курсистите и тяхното отношение се вижда на следващата сутрин. На първа тераса в мальовишката долина е рано сутринта и слънцето все още гали върховете. Долината е в сянка, а температурата е под нулата. Мръзна в очакване пред една от снежните пещери, където все още спят хора. Всички са спали в снега в тези импровизирани укрития. Излизането от тях е забавна гледка, а след 9 часа усмивките са на лицата.

Тук организирана закуска няма, но е прекрасно. Слънчевите лъчи огряват склоновете и си проправят път към долината. Снегът скърца под краката. Скърца и един от пикелите в канчето с чай, който служи за лъжичка за разбъркване. Идилията бързо отстъпва пред подканянията на Черния, че трябва да тръгват.

Резултатите
Снимка: Ладислав Цветков

Днес заниманията са още на по-високо в планината и са много важни. Правене на парапети и осигуряване при преминаването на дадени участъци. Групата е готова и поемат нагоре. Докато вървят нагоре аз решавам да остана на място. Има нещо красиво да наблюдаваш как група мъже бият пъртина в дълбокия сняг и напредват към върха. Фигурите им сатавт все по-малки на фона на величествената гледка на озарени от слънцето върхове. Настава тишина. Единственото което се чува от време на време е пропукването на някой дебел слой сняг и свличането му по склоновете.

Долината вече е озарена и снегът прилича на килим обсипа с малки диаманти. Надвиснали склонове и небе с най-прекрасния си цвят на свободата.

Разказ за планината, хората и лавините вижте във видеото: