Все повече работещи хора в Европа не могат да си позволят и една седмица почивка извън дома. 
Над 39 милиона са работещите в Европейския съюз, които нямат пари за почивка, а броят им нараства, показват данните на европейския синдикален институт.

Снимка: bTV


За близо милион българи у нас едноседмичната почивка се оказва мираж. Броят е нараснал с малко над два процента за последните две години.

Най-голям ръст на бедността по отношение на почивките има във Франция, където почти един милион повече работещи хора са принудени да си останат у дома.

След нея се нареждат Румъния и Ирландия.

Снимка: bTV


Защо едно българско семейство не може да си позволи почивка?

Като електротехник Георги Априлов отговаря за поддръжката на кметства, училища и детски градини в община Роман, а за труда си получава минималната заплата за страната. С нея в бедния Северозапад се оцелява на инат.

„От заплата до заплата и с някоя друга вересия, отиваш, плащаш вересиите и почваш наново, няма начин. Моята съпруга също е на минимална заплата, какво да правим“, казва Георги.

Малкият семеен бюджет ражда и парадокси, признава с неудобство мъжът.

„На децата не може да помогнем. Даже е срамно, някой път децата ни дават, донасят ни храна, питат как сме, ама…“, разказва Георги Априлов.

Снимка: bTV

А да отидат на почивка, за Георги и съпругата му е мисия невъзможна. Мъжът споделя, че от 20 години не е ходил.

„Как да отидеш на почивка, ние гледаме за храната да можем да свържем двата края. Това въобще за мен е една утопия, просто лукс, който е невъзможен“, споделя мъжът.

Анализът на синдикатите сочи, че броят на заетите, за които отдихът извън дома дори за седмица е мираж, плавно расте.