Истории за рака. Борбата с него. И победата на четири силни жени. Разказва ги Петя Накова – военен кореспондент от страната на болестта.
Петя преминава през операция, химиотерапия и лъчетерапия, за да се излекува от тежката болест. По време на лечението си се запознава с други силни жени, които водят собствена борба. Те се превръщат в герои на книгата й.
„Най-тежкият момент е когато диагнозата се уточни и ти кажат какво ще е лечението. Тогава разбираш в пълна сила какво те очаква. Първите дни, седмици е много, много трудно. Човек постепенно остава без сили. След първата химиотерапия аз се чувствах така сякаш нищо не ми се е случило, след втората все още можех да карам колело, но след третата на всеки два часа трябваше да си подремвам,” споделя Петя.
Тя си спомня, че докато е била в болницата с останалите са броили химиотерапиите отзад напред. Оттук идва и името на книгата „Годината на осемте химии“. Чрез нея Петя Накова иска да вдъхне надежда на всички жени, както и на близките им.
В световен мащаб се наблюдава тенденция на ръст на раково болните. По данни на Световната здравна организация всяка четвърта жена, която е болна от рак, страда от рак на гърдата.
А в България никой не зае точният брой на раково болните, въпреки че има Национален раков регистър.
„Нито една институция в България по настояще не може да каже точния брой на заболелите и починалите не само при рак на гърдата, но при всички злокачествени заболявания. Самите болници вече не изпращат информация. Няма нормативен документ, който да ги задължи да изпращат информация към Раковия регистър”, казва проф. Здравка Валерианова, директор на Националния раков регистър.
Отново по данни на световните организации в България често диагностицирането е закъсняло и поради тази причина смъртността е висока.
Вижте повече във видеото!