Пленумът на Висшия съдебен съвет обсъжда кой е компетентният орган, който да избере временно изпълняващ функциите главен прокурор. Засега надделява мнението, че това е именно прокурорската колегия, а не целият ВСС.

Тази тема беше включена в дневния ред на кадровиците след предложение на министъра на правосъдието Атанас Славов.

Борислав Сарафов бе избран за временно изпълняващ длъжността главен прокурор от колегията на 16 юни, а министър Славов каза, че тя няма тази компетентност, а тя е на целия ВСС.

Той постави въпроса на заседанието на пленума на ВСС днес. Славов попита дали са обсъждали всички нравствени качества на Борислав Сарафов, а прокурорската колегия отговори, че го е направила. 

Министър Атанас Славов каза още, че ако се вземе решението, че колегията е изпълнила своите правомощия, той ще се обърне и към ВАС.

„Когато има усещане за разминаване между легалност и легитимоност се отваря една бездна и ние трябва да я затворим“, каза министърът на правосъдието.

„Всички си спомняме промените, които бяха въведени с Конституцията от 2015 г., респективно в закона за съдебната власт от 2016 г. Основната цел беше кадровите въпроси на прокурори и следователи да се решават от прокурорска колегия. Кадровите въпроси на съдиите да се решават от съдийска колегия. Моето становище е че прокурорска колегия е компетентна и няма какво да гласуваме“, каза председателят на ВАС Георги Чолаков.

„Приемането че прокурорска колегия е компетентна в максимална степен отдалечава необходимата публичност и прозрачност на тази процедура от това, което законът предвижда като процедура за титуляр на длъжността главен прокурор“, каза Атанаска Дишева, член на ВСС от съдийската колегия.

Днешният дебат на заседанието на пленума на ВСС се води „само за сведение“ и няма да завърши с гласуване.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement