Указът на държавния глава за освобождаване на Иван Гешев от поста главен прокурор беше обнародван в Държавен вестник. Румен Радев обясни, че се е придържал стриктно към Конституцията и го издал бързо, защото „така трябва да се действа в ситуация на политически катаклизми“. Той отправи и критика към партиите в парламента и кабинета по темите за избора на главен прокурор и готвените конституционни промени.

Изборът на Борислав Сарафов и последвалите критики, включително и от партии като ПП-ДБ, които призоваха той да подаде незабавно оставка, държавният глава коментира така:

„Това, което се случва в момента някак си навява на съмненията, че парламентарно представените политически партии търсят да назначат свой човек в стола на главния прокурор. Виждаме как , когато загърбиш своите принципи, загърбиш своето достойнство , за да вземеш властта, прегръщайки най-големите си противници и в този случай при скоростното назначаване на господин Сарафов да демонстрираш принципи и достойнство става все по трудна задача“, каза Румен Радев.

Според президента обществото трябва внимателно да наблюдава и контролира работата на Сарафов. Радев подчерта, че назначаването му за изпълняващ функцията главен прокурор не преминава през всички процедури за обсъждане на професионалните и моралните му качества.

„Не преминава и назначаването през указ, издаден от президента. В същото време той се ползва с всички правомощия на главния прокурор и може при тази политическа конюнктура да остане за неопределено дълго време на този пост. Трябва да сме изключително внимателни към тази длъжност временно изпълняващ, защото тя е изключително удобна за задкулисието“, допълни държавният глава.

Президентът обясни, че за работата на Сарафов ще се съди по отношението към депутатските имунитети и делата на трупчета за корупция по високите етажи на властта.

„Ако остане на този пост, трябва много бързо и ясно да се позиционира - дали ще помага на определени политически фигури да се доизперат взаимно, или ще застане на позиция, която ще позволи бързо връщане на справедливостта“, коментира президентът.

Според президента няма яснота кога и дали въобще Конституционният съд ще разгледа жалбата за начина, по който Гешев е отстранен. Ако Иван Гешев беше решил т. нар. дела на трупчета за последните три години, заявката му за влизане в политиката сега щеше да е с по-голяма тежест, коментира още Радев.

Румен Радев коментира и напрежението между София и Скопие. Според него РСМ търси лоби в Европа за започване на преговори за членство, вместо да решава проблемите с насилието над граждани с българско самосъзнание.

Президентът остава категоричен и че България не трябва да се намесва във войната, изпращайки оръжия на Украйна. Ако правителството вземе друго решение, според мен ще бъде грешка. Не подкрепям, каза той.