Всеки трети българин е по-чувствителен към формата на тялото си през летните месеци, когато облеклото е по-разголено. Това показват резултати от последното проучване на GLAMI.

Допитването е проведено сред 6615 пълнолетни българи. Анализът на техните отговори дава сведения за това, как възприемаме собственото си тяло, какво поведение демонстрираме на плажа и как предразсъдъците за възрастта и теглото се отразяват на навиците ни при пазаруване.

Анкетата разкрива, че 56% от българите имат едно и също отношение към тялото си през цялата година, без значение от сезона.

Въпреки това 29% от участващите споделят, че са по-чувствителни към теглото си през лятото – особено на плажа.

22% от анкетираните заявяват, че се чувстват уверени и спокойни от външния си вид. От друга страна обаче 34% признават, че изпитват известни несигурност, въпреки че цялостно се чувстват добре в кожата си.

Обратното – именно заради несигурността, която изпитват, 21% от хората имат негативно отношение към себе си.

Малцинството от отговорилите – едва 7%, не се чувстват добре в тялото си през лятото.

На въпроса: „Чувствал/а ли си някога натиск да промениш тялото си в подготовка за летния сезон?“ значителна част от анкетираните – 48%, реагират положително. Интересното е, че други 48% казват точно обратното и отричат да са усещали подобен натиск.

Снимка: GLAMI

Все пак социалното влияние е видно от факта, че 26% от анкетираните споделят, че са избягвали да ходят на плаж или да участват в летни дейности на открито, защото се притесняват от тялото си в по-летни дрехи.

Запитани кой трябва да прикрива повече тялото си през лятото, мнозинство от респондентите (66 %) смятат, че не трябва да се прави разграничения въз основа на външен вид. Въпреки това 19% мислят, че хората, които са „плюс размер“ трябва да бъдат по-загърнати, а 16% считат същото и за по-възрастните хора.

За съжаление 10% от анкетираните посочват, че хора с кожни несъвършенства и увреждания също следва да са по-скромни, когато показват тялото си.

Резултатите показват, че стереотипите по отношение на възрастта не играят особена роля при избора на дрехи. Сред респондентите на възраст на 55 години 74% отхвърлят виждането, че „възрастните хора трябва да се обличат според годините си“, като избягват по-ексцентрични или ярки дрехи.

Същото мнение се споделя и от лицата под 55 години, като 71% от тях се противопоставят на идеята, че възрастта трябва да ограничава избора на облекло.

Стереотипите все пак влияят върху 17% от българите, които признават, че се чувстват ограничени от обществените норми за облекло според годините. 58% от тях избягват тесни кройки, 34% носят по-дълги и широки дрехи, отколкото им се иска, а 15% избягват ярките цветове.