В очакване тази година да получим първия хеликоптер за спешна медицинска помощ, но се оказва, че само 8 болници в България имат изградени хеликоптерни площадки.
5 от тях са в столицата, някои на покрива на сградите, а други - в двора. Хеликоптерни площадки имат и университетските болници в Бургас и Варна, както и многопрофилната в Панагюрище.
У нас хеликоптерните площадки по покривите остават неизползваеми. Причината е, че нямат разрешително, а и няма машини.
Столичната университетска болница „Проф. Александър Чирков“ разполага с хеликоптерна площадка вече от година, но все още не може да бъде лицензирана.
Пречката се оказват сигнални лампи, които трябва да бъдат поставени на съседни сгради - неизградените детска болница и белодробна болница.
„Тези сгради са собственост на Министерството на здравеопазването. Ние направихме стъпки към тях, за да решим съвместно проблема. Необходимо е да се подаде ток към тези, които са необитаеми сгради“, обясни проф. Димитър Петков, зам.-директор на УМБАЛ „Проф. Александър Чирков“.
Според Строителния контрол и Закона за устройство на територията сгради на груб строеж не могат да бъдат захранени с електричество. Така тази площадката ще остане неизползваема. Според един от малкото реаниматори с богат опит в авиационната спешна помощ у нас можем и без площадки.
„В международен план има лечебни заведения, които не разполагат с такава достатъчна площ, при която хеликоптера може да осъществи кацане. Тогава се намесват наземните екипи. Във времето, в когато поддържаха 2 хеликоптера за ХЕМС, ние сме взимали пациент от гола поляна и сме го транспортирали до лечебно заведение, което няма площадка. Тогава хеликоптерът кацна в близост до болницата“, посочи д-р Благомир Здравков, директор на Специализираната детска болница в София.
От Министерството на здравеопазването посочиха, че за момента не са предвидени средства за изграждането на площадки по болниците, но ще бъдат построени 6 оперативни бази из цялата страна с хангари и площадки за въздушните линейки.